طراحی بارکدهای جدید برای تشخیص مرسولات اینترنتی

طراحی بارکدهای جدید برای تشخیص مرسولات اینترنتی
تاریخ انتشار : ۰۷ فروردين ۱۳۹۶

مدیرکل امور پست بین الملل شرکت ملی پست از تصمیم اتحادیه پستی جهانی برای درج بارکدهای اختصاصی برای تشخیص مرسولات پستی اینترنتی از غیر اینترنتی خبر داد.

به گزارش گرداب، محمدرضا کرمی، مدیرکل امور پست بین الملل شرکت ملی پست با بیان اینکه بعد از ورود پست به مقوله تجارت الکترونیک، یکی از مهمترین دغدغه‌های مشتریان در سراسر دنیا شفافیت سیر مرسوله از مبدا تا مقصد است، به دنیای تمبر گفت: در حال حاضر اتحادیه پستی جهانی در مقوله تجارت الکترونیک پیشنهاد بارکدهای اختصاصی را برای ادارات پست در تمام جهان داده است.

وی افزود: در حال حاضر در بخش مرسولات صادره و وارده همه مرسولات دارای بارکد ۱۳ رقمی اتحادیه پستی جهانی هستند که با استانداردی فراتر از صنعت پست تدوین می شود. استانداردی که بین پست، گمرک و شرکت های هواپیمایی مشترک است.  

کرمی تصریح کرد: اکنون پیشنهاد شده تا در این بارکدها مواردی لحاظ شود که نشان دهنده نوع مرسوله باشد که فرضا مربوط به خرید اینترنتی است یا نوع دیگری از مرسوله.

مدیرکل امور پست بین الملل شرکت ملی پست با بیان اینکه تلاش می کنیم تا به استانداردهای جهانی نزدیک و نزدیکتر شویم، اظهار کرد: بر اساس تفاهمنامه با پست ترکیه قرار شد تا پست مستقیم و هایبرید میل بین دو کشور راه اندازی شده و تجارت الکترونیک نیز بین دو کشور توسعه پیدا کند.

این مقام مسوول با اشاره به دیگر توافقات انجام شده با ترکیه، خاطر نشان کرد: همچنین قرار شد تا تمبر مشترکی بی دو کشور منتشر شده و نمایشگاه مشترک تمبر نیز بین این دو کشور برگزار شود.

بر اساس اطلاعات سایت تماس نیوز، کنگره ۲۰۱۶ اتحادیه پستی جهانی در سال گذشته شمسی در استانبول ترکیه برگزار شد که در این کنگره ایران با اخذ ۱۰۳ رای از میان ۱۴۰ کشور به عضویت شورای راهبریی اتحادیه پستی جهانی در آید.

ضمن اینکه دو پیشنهاد ایران با عناوین «سرویس های تجارت الکترونیک، کلیدی برای یک سرویس پستی موثر و پویا» و همچنین «درج توسعه و روند فعالیت های پستی در آمار اتحادیه پستی جهانی» در این کنگره به همراه اصلاح برخی بندهای کنوانسیون جهانی پست با اجماع عمومی به تصویب رسید.

بنا به تصمیم گرفته شده در استانبول، میزبانی کنگره بعدی پستی آسیا – اقیانویسیه که دوازدهمین کنگره به حساب می آید به تهران داده شد که تا پایان سال ۲۰۱۷ برگزار می شود.

پیش از آن، تهران میزبانی هشتمین کنگره پستی آسیا – اقیانوسیه را در سال ۲۰۰۰ برعهده داشت.