آیا گوگل با پیام رسان Google Allo جاسوسی می کند؟

آیا گوگل با پیام رسان Google Allo جاسوسی می کند؟
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۳۹۶

اپلیکیشن پیامرسان Allo که اوایل سال جاری توسط شرکت گوگل رونمایی شد نگرانی هایی را برای کاربران ایجاد کرده است.

به گزارش گرداب، به تازگی مشخص شده است که پیام رسان جدید Allo بدون اطلاع کاربران، جستجوهای قبلی آنها در گوگل را با سایر دوستانشان به اشتراک میگذارد. این موضوع زمانی مشخص شد که خانم "تاون سند" از طریق این پیام رسان در حال چت با یکی از دوستانش بود. وی میگوید: "در میان گفتگوهایمان، دوستم از اپلیکیشن Assistant (دستیار صوتی) خواست که خودش را معرفی کند، اما او به جای این کار، لینک وبسایت هواداران هری پاتر را معرفی کرد. این در حالی بود که نه من و نه دوستم هرگز این سایت را در مکالماتمان منشن نکرده بودیم".

خانم "تاون سند" ادامه می دهد "بعد متوجه شدیم که دوستم چند روز پیش هری پاتر را در گوگل جستجو کرده بود یعنی هری پاتر در تاریخچه جستجوهای او در گوگل ثبت شده بود و Assistant بدون اینکه از ما اجازه بگیرد آن را وارد گفتگوهای ما کرده بود". 

پاسخی که شرکت گوگل در این باره داد این بود که: "ما اطلاعی از عملکرد اینچنینیِ Assistant در چت های گروهی نداشتیم. تلاش می کنیم که این موضوع را بررسی کرده و رفع کنیم. از این کاربر نیز به خاطر گزارش این مشکل سپاسگزاریم". 

اما موضوع به همین جا ختم نمیشود؛ زمانی که خانم "تاون سند" از Assistant پرسید "شغل من چیست؟"، این نرم افزار تصویر گوگل مپ را به اشتراک گذاشت و حتی آدرس محل کار قبلی او را در گوگل مپ نشان داد. خانم "تاون سند" می گوید "چون قبلاً آدرس را در تنظیمات گوگل مپ وارد کرده بودم، در فایل موجود بود و Assistant به راحتی آن را نشان داد بدون اینکه از من اجازه بگیرد". 

اما انتظار میرود گوگل قبل از به اشتراک گذاری اطلاعات کاربران در پیام رسان Allo  به آنها اطلاع دهد. ادوارد اسنودن چندی پیش، زمانی که گوگل از این پیام رسان رونمایی کرد با انتشار پستی در توییتر درباره استفاده از آن به کاربران هشدار داد. اسنودن معتقد بود اپلیکیشن Allo نرم افزار جاسوسی گوگل است.

گوگل می گوید جمع آوری اطلاعات، کارآیی این پیام رسان را بهتر می کند. هرچه مقدار اطلاعات بیشتر و بهتر باشد، امکان ارائه پیشنهادات بهتر و بیشتری وجود خواهد داشت. کاربران اما نظر دیگری دارند؛ آنها معتقدند گوگل با جمع آوری اطلاعات خصوصی، آنها را در معرض خطر جاسوسی از سوی دولت قرار میدهد.