افشا انبوهی از اطلاعات کاربران فیس‌بوک

افشا انبوهی از اطلاعات کاربران فیس‌بوک
تاریخ انتشار : ۱۷ فروردين ۱۳۹۶

بر اساس حکم عالی‌ترین دادگاه قضایی نیویورک فیس‌بوک موظف است انبوهی از اطلاعات کاربران خدمات خود را به‌صورت فله‌ای در اختیار مقامات دولتی و پلیس بگذارد.

به گزارش گرداب، فیس‌بوک ابتدا با این درخواست مخالفت و از آن به دادگاه شکایت کرده بود، اما شکایت فیس‌بوک پذیرفته‌نشده و بر این اساس اطلاعات صدها حساب کاربری در فیس‌بوک برای مقامات دولتی افشا خواهد شد.

فیس‌بوک درخواست یادشده را بسیار کلی و ناقض حریم شخصی کاربران دانسته بود. انتظار می‌رود به‌زودی گوگل، مایکروسافت، توییتر و برخی شرکت‌های اینترنتی دیگر هم با درخواست‌های مشابهی مواجه شوند و این در حالی است که برخی نهادهای مدنی و مدافع حریم شخصی در تلاش هستند تا اجرایی شدن درخواست‌های یادشده را متوقف کنند.

فیس‌بوک درنهایت باید اطلاعات 381 حساب کاربری را برای انجام یک تحقیق قضایی در مورد کلاه‌برداری برخی افسران بازنشسته پلیس و تعدادی از کارکنان بخش عمومی افشا کند که مربوط به سال 2013 است. این اطلاعات حاوی عکس و مکالمات این کاربران هم هست. این افراد متهم هستند که به دنبال حملات 11 سپتامبر سال 2001 به‌دروغ ادعای آسیب‌دیدگی و معلولیت کرده‌اند و از این طریق بازنشسته شده و به‌ناحق از مزایای خاص بهره‌مند شده‌اند.