سیستم‌های امنیتی فرودگاه‌ها در معرض خطر

سیستم‌های امنیتی فرودگاه‌ها در معرض خطر
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردين ۱۳۹۶

کارشناسان امنیتی از نفوذ هکرها به سامانه‌ها و تجهیزات امنیتی فرودگاه‌ها و مراکز مهم توسط مهاجمان سایبری ابراز نگرانی کردند.

به گزارش گرداب، کارشناسان امنیتی هشدار دادند که هم‌اکنون نیروگاه‌های برق و فرودگاه در معرض حملات سایبری گروه‌های تروریستی قرار دارند و ممکن است که این اماکن حساس برای رسیدن به اهداف تروریستی مورد بهره‌برداری قرار بگیرند.

نهادهای اطلاعاتی با انتشار هشدار در مورد فعالیت گروه‌های تروریستی تکفیری، اعلام کرده‌اند که یکی از روش‌های مورداستفاده تروریست‌ها، عبور از موانع امنیتی و بمب‌گذاری در تجهیزات الکترونیکی است.

از آنجایی که مراکزی همانند نیروگاه‌ها، فرودگاه‌ها و مراکز اصلی حمل‌ونقل، جزو زیرساخت‌های حیاتی هر شهری محسوب می‌شوند، ازاین‌رو حساسیت‌های امنیتی روی آن‌ها بسیار بالا است و نهادهای امنیتی هر کشوری، تلاش‌های فراوانی را برای خنثی‌سازی تهدیدات در این مراکز به کار می‌بندند.

این اولین بار نیست که کارشناسان امنیتی در مورد تهدیدات امنیتی در مراکزی همانند نیروگاه‌ها و تأسیسات اتمی هشدار می‌دهند و چند وقت پیش نیز مراکز امنیتی انگلیسی در مورد خطر حمله سایبری به نیروگاه‌های هسته‌ای هشدار دادند.

حمله سایبری به تأسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، شاید اولین حمله به زیرساخت حیاتی در یک کشور بود. حمله‌ای که در صورت متوقف نشدن، می‌توانست چندین نسل را با چالش‌های عمده زیست‌محیطی و بشری مواجه سازد؛ ازاین‌رو، خنثی‌سازی تهدیدات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی، باید در اولویت امن سازی در هر کشوری قرار بگیرد.