ضعف امنیتی برخی شبکه های اجتماعی سازمانی

ضعف امنیتی برخی شبکه های اجتماعی سازمانی
تاریخ انتشار : ۲۹ فروردين ۱۳۹۶

معاون سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه ضعف امنیتی برخی شبکه های اجتماعی سازمان ها امنیت اطلاعات مردم را به مخاطره می اندازد گفت: با راه اندازی سرویس «موتوشاپ» بستر امنی ایجاد کردیم.

 به گزارش گرداب، سیدهادی سجادی امروز در همایش سراسری مدیران وزارت ارتباطات با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه امنیت فضای تبادل اطلاعات در کشور اظهار داشت: گسترش شبکه آپا (آگاهی رسانی، پشتیبانی و امداد) در کل کشور یکی از مهمترین اقدامات صورت گرفته است که در این مراکز با جذب ظرفیت های دانشگاهی در حوزه امنیت اقدامات موثری صورت گرفته است.

وی اشتغال بیش از ۳۰۰ نفر در دوره های تحصیلات تکمیلی در مراکز آپا را از جمله برنامه ها عنوان کرد و گفت: این مشاغل دانش بنیان هم اکنون در راستای حوزه امنیت اطلاعات اقدامات موثری انجام داده اند.

سجادی با اشاره به راه اندازی سامانه های رصد در فضای مجازی خاطرنشان کرد: هم اکنون بانک اطلاعاتی کل IP های کشور شناسایی شده است تا تمامی آدرس های IP کشور در صورت آلوده شدن به یک نرم افزار مخرب و یا حمله فایبری قابل شناسایی خواهند بود. در این زمینه برنامه کاهش مخاطرات امنیتی در این بخش ارائه می شود.

معاون سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به راه اندازی شبکه «هانی نت ملی» نیز تصریح کرد: در این شبکه تمامی ویروس ها و نرم افزارهای مخرب و بدافزارها با دو هزار سنسور قابل شناسایی خواهند بود.

وی از شناسایی چند نمونه حمله خطرناک در روزهای اخیر و رفع آن توسط شبکه هانی نت ملی خبر داد.

سجادی همچنین از راه اندازی سامانه ملی «ویروس کاو» برای اسکن کردن برنامه های نرم  افزاری خبر داد و گفت: تا پیش از این از یک منبع خارجی برای بررسی نرم افزارهای آلوده به ویروس استفاده می شد که این منبع خارجی ما را فیلتر کرد. به همین دلیل هم اکنون با راه اندازی سامانه ملی «ویروس کاو» ۱۰ آنتی ویروس امکان رصد نرم افزارها را بر عهده دارند.

معاون سازمان فناوری اطلاعات از راه اندازی سامانه ملی آسیب پرداز در بهمن ماه سال ۹۵ خبر داد و اظهار داشت: با راه اندازی این سامانه، آسیب پذیری تمام سامانه ها در  شبکه ملی اطلاعات شناسایی و رفع می شود. در کنار این سامانه، یک پایگاه ملی رفع حملات و آسیب پذیری ها نیز ایجاد شده است.

وی با اشاره به راه اندازی شبکه های اجتماعی از سوی برخی سازمان ها افزود: بسیاری از این شبکه ها از پلت فرم امنیتی ضعیف و متوسط برخوردارند.

سجادی خاطرنشان کرد: در این زمینه سرویس «موتوشاپ» را راه اندازی کردیم که ریسک مخاطره در این شبکه ها را که برخی بیش از یک میلیون عضو نیز دارند کاهش داده و  این موتوری برای راه اندازی شبکه های اجتماعی امن در مقیاس متوسط است.

وی همچنین از اختصاص ۳۰ میلیارد تومان وام در حوزه محصولات امنیتی فضای مجازی خبر داد.