سردار حاجی‌‌زاده:

برخی مسئولان دروغ می‌گویند که برجام سایه جنگ را از سر ملت دور کرد

برخی مسئولان دروغ می‌گویند که برجام سایه جنگ را از سر ملت دور کرد
تاریخ انتشار : ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۶

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران گفت: برخی مسئولان می‌گفتند برجام سایه جنگ را از سر ملت دور کرد؛ این دروغ و توهین است.

به گزارش گرداب، سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید حسن شفیع‌زاده و شهدای توپخانه سپاه ضمن تسلیت به مناسبت جان باختن تعدادی از هموطنان‌مان ر سیل آذربایجان، گفت: از مسئولین، علما و مردم قدرشناس و غیرتمند تبریز و خطه آذربایجان که چنین مجلس با شکوهی را پس از سی سال از شهادت برادر عزیز شهید حسن شفیع‌زاده برگزار کردند، تشکر می‌کنم؛ این نشان از زنده بودن راه و یاد شهدا، مسیر ولایتمداری و زنده بودن روح سلحشوری است.

وی افزود: بی‌شک آنچه که امروز ما در منطقه به عنوان جزیره ثبات و امنیت شاهد هستیم، همه موفقیت‌ها، نشانه این قدردانی و قدرشناسی این ملت بزرگ ایران از شهداست.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران با بیان اینکه فرهنگ سلحشوری و وفای به عهد آرمان‌های امام راحل هنوز زنده است و امروز در جای‌جای کشور اسلامی شاهد این‌گونه مجالس باطراوت هستیم، تصریح کرد: تا زمانی که این سیره و روش وجود دارد، این انقلاب و این کشور آسیب‌پذیر نخواهد بود.

سردار حاجی‌زاده ادامه داد: در دورانی شهید شفیع‌زاده بزرگ و شهدای همرزم ایشان چون باکری‌ها و خرازی‌ها و شهید مقدم و کاظمی‌ها توانستند توطئه‌های عظیم غرب و شرق و کشورهای مرتجع منطقه را با یکپارچگی پاسخ بدهند و توانستند کاری کنند که یک مترمربع از کشور جدا نشود و توطئه‌ها را از اول انقلاب ناکام گذاشتند که هنوز زوایای بسیار زیادی از این حادثه برای مردم بازگو نشد.

وی اضافه کرد: جنگی که در ماه‌های اول پیروزی انقلاب که هنوز پایه‌های نظام ما ثابت نشده و هنوز چهارچوب نظام استقامت لازم را پیدا نکرده، نه فقط عراق که حمایت کشورهای اروپایی و بلوک شرق و غرب یکپارچه در مقابل ما صف‌آرایی کردند، آن روز دشمنان می‌خواستند کشور، ملت و نظام ما را با شکست مواجه کنند، آنها نتوانستند به اهداف‌شان برسند و یک متر از کشور ما را جدا کنند و به هیچ یک از اهداف‌شان برسند، بلکه این تهدیدات توسط فرماندهان و مدیران مثل شهید شفیع‌زاده تبدیل به فرصت شد.فرمانده هوافضای سپاه پاسداران، تأکید کرد: ما اگر دقیق بررسی کنیم، می‌بینیم که عناصر اصلی پیروزی ما در جنگ، سه پایه اصلی رهبری حکیمانه امام، انسجام مردم ایران که همه پای کار بودند، چه در جبهه، چه در اعزام و چه در پشتیبانی و سوم وجود فرماندهانی از جنس شفیع‌زاده بوده است؛ این سه ضلع مثلث باعث شد ما در جنگ تحمیلی پیروز شویم و بر دشمن غلبه کنیم.

سردار حاجی‌زاده با تأکید بر اینکه ما در آن شرایط، تحریم تسلیحاتی بودیم، اظهارداشت: وضعیت ارتش وضعیت مناسبی نبود، سپاه وارد جبهه‌ها شد، ما با انواع توطئه‌ها مواجه بودیم و در پشت جبهه منافقین هم توسط غرب حمایت می‌شدند و هر روز ترور و انفجار از کاسب و بازاری گرفته تا نماینده مجلس و ... را شاهد بودیم.

وی با اشاره به تقدیم 17 هزار شهید توسط توپخانه سپاه به نظام و انقلاب، گفت: مسائل ناامنی مرزها، مشکلاتی بود که دشمنان به آن در آن دوران دامن می‌زدند، ما اگر قرار بود فقط با عراق بجنگیم، فقط در دو سال اول، مسئله عراق حل شده بود و نباید به 8 سال طول می‌انجامید؛ ما یک ائتلافی را در روبه‌رو داشتیم که اگر نبود مدیریت، ایثار و حماسه‌آفرینی امثال شفیع‌زاده‌ها در میان باشد، قطعاً شکست خورده و امروز به جای عزت، باید ذلت را تحمل می‌کردیم.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران با بیان اینکه  حضور هر یگان و دسته برای ما تجربه گران‌سنگی بود، گفت: دهه اول دشمنان ما شکست خوردند، دهه‌های بعدی مسئله جنگ برای آمریکا کارآیی نداشت؛ هر چند صحبت از حمله بارها بود، اما آنچه که بنده به عنوان سرباز کوچک ملت با احاطه اطلاعاتی از آن مطلع هستم، آنها هیچ‌گاه مسئله جنگ در دهه‌های دوم و سوم و چهارم را مطرح نکردند، آنها مسئله قدرت هوشمند را طراحی کردند.

سردار حاجی‌زاده با بیان اینکه آمریکایی‌ها در برابر ملت ایران با جنگ نظامی نتوانستند پیروز شوند، افزود: آنها دیدند در زمان جنگ نه تنها ملت چیزی را از دست نداد، بلکه در پایان جنگ آن روزی که با دست خالی رفتند، حالا با یگان‌ها، تیپ‌ها و لشکرها دارند خارج می‌شوند.

وی اضافه کرد: رزمندگان ما در آن دوران نمی‌دانستند که توپ چیست، حالا با گردان‌های توپخانه بیرون آمدند، در ابتدای جنگ نمی‌دانستیم موشک چیست، در آخر جنگ، تیپ‌های موشکی و یگان‌های پیاده و مکانیزه داشتیم، این‌ها را از چه چیزی توانستیم به دست بیاوریم؟ ما این‌ها را از غنیمت‌های جنگی به‌دست آوردیم.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران تصریح کرد: ما در جنگ ندیدیم که شفیع‌زاده و امثال وی نگاه‌شان به بیرون مرزها باشد، نگاه آنها به پشت جبهه‌های دشمن بود. چرا؟، چون ما این امکانات را می‌خواستیم از عراقی‌ها به دست بیاوریم، مدیریت شفیع‌زاده، شهید مقدم و باکری‌ها تهدید را به فرصت تبدیل کرد و دست پر از جنگ بیرون آمدیم، آنها فهمیدند که با این ملت نمی‌شود جنگید و آمدند نقشه را عوض کردند.

سردار حاجی‌زاده ادامه داد: دشمن با خودش تصور کرد که بهتر است به روش تهاجم فرهنگی با ایران مقابله کند، بعد از طریق نفوذ وارد شدند، یعنی یک ترکیبی از جنگ یا جنگ هیبریدی علیه ما به راه انداختند، گفتند فرزندان این مسئولین که خارج از کشور هستند، روی اینها نفوذ و از طریق آن‌ها بر پدرانشان نفوذ کنیم.

وی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها پس از مأیوس شدن از انواع تهدایدات علیه مردم ایران به تحریم اقتصادی و تسلیحاتی روی آوردند، افزود: امثال شفیع‌زاده‌ها آمدند کمبودهای تسلیحاتی ما را در دهه‌های دوم و سوم رفع کردند. ما نیاز به موشک داشتیم، مراکز تحقیقاتی را به راه انداختیم. دیدید و شنیدید هر هفته، ماه‌ها و سال‌ها بخشی از این موفقیت‌ها را رسانه‌ای کردیم.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران در بیان دستاوردهای دفاعی ایران در حوزه هوافضا تأکید کرد: در بخش بدون سرنشین و راداری چه موفقیت‌هایی به‌دست آوردیم، چرا؟ چون با مدیریت جهادی پای کار ایستادیم. امروز تصادفی نیست اینکه به فناوری پیچیده در تراز جهانی آن را مطرح می‌کنیم، تصادفی نیست که در بدون سرنشین به این جایگاه رسیدیم.

سردار حاجی‌زاده اضافه کرد: در حوزه‌های اقتصادی چون مدیریت غیرجهادی است، یک مقداری عقب‌افتادگی داریم، زیرا مدیریت شفیع‌زاده‌ها را نداریم، این عقب‌افتادگی چه علتی دارد؟ ما آن مثلثی که باعث موفقیت در جنگ شد را نداریم، در حوزه‌های غیرنظامی یک عنصر لنگ می‌زند، رهبر و ملت همان هستند، در مدیران مشکل و گیر داریم، آن یکپارچگی که داشتیم، متأسفانه نیست، بعد می‌بینیم که این نفوذ با تغییر ذائقه و باور دارد کار می‌شود.وی تصریح کرد: بعضاً مسئولین ما می‌گویند اگر ایران با غرب توافق نکند، ممکن است جنگ رخ دهد، قبل از برجام این را در گوش مسئولین می‌کردند، بعد از آن هم برخی مسئولین می‌گفتند برجام سایه جنگ را از سر ملت دور کرد؛ متأسفانه برخی در داخل ندانسته آن را تکرار می‌کنند، این دروغ و توهین است. اگر برجام استوار است، خودش را حفظ کند، نمی‌خواهد جنگ را دور کند، این توهین به شهدا، نیروهای مسلح، ارتش و سپاه است.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران با تأکید بر اینکه امنیت ما پیشرفت دفاعی‌مان مربوط است، اظهارداشت: ما منکر تعاملات سیاسی نیستیم، اما آدرس غلط به مردم ندهیم، ما بعد از جنگ این همه تلاش کردیم که تسلیحات تولید کنیم، محققین ما در فضای علمی کار کردند و بعد بگویند سایه جنگ را برجام از سر ملت دور کرد! این حرف غلطی است. آدرس غلط به کسی ندهیم.

سردار حاجی‌زاده ادامه داد: امروز اگر قرار باشد مشکلات اقتصادی، تولید و اشتغال کشور حل شود، من عرض می‌کنم این کار هزاران برابر ساده‌تر از مسائل پیچیده نظامی است. دشمن و آمریکا را بشناسیم، آمریکا در جنگ با کویت جرأت نکرد به تنهایی وارد شود، ده‌ها کشور را با خود همراه کرد، آمریکایی‌ها در جایی وارد می‌شوند که یا خلع سلاح باشند، مثل لیبی و یا اینکه صددرصد بدانند به حملاتش پاسخ نخواهند داد، اگر در سوریه یک درصد احتمال می‌دادند پاسخ داده می‌شود، حمله نمی‌کردند؛  یک جاهایی هم یک صداهایی در می‌کنند که می‌خواهند کسانی را بترسانند.

وی تأکید کرد: آنها یک بمب 10 تنی دارند، اسمش را گذاشته‌اند مادر بمب‌ها، ما هم در صنایع دفاعی بمب داریم، آمریکایی‌ها این روش را از عثمانی‌ها آموخته‌اند، قمپز در می‌کنند که یک عده را بترسانند، اینها توپ‌هایی بودند که فقط صدا داشتند و تخریب نداشتند، آمریکایی‌ها این طور عمل می‌کنند.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران اضافه کرد: یک روش دیگر هم به این شکل است که می‌گویند ناوهای ما به کجا رفتند، بعد از مدتی می‌شنوید که بازگشته‌اند. اگر آنها کوچکترین احتمال حمله را بدهند، هیچ‌گاه این عمل را انجام نخواهند داد، ایران قدرتمند حتما پاسخ محکم و قو‌ی‌ای ‌به تهدیدات خواهد داد، حتما ما شکست را از کسی نمی‌پذیریم.

سردار حاجی‌زاده با بیان اینکه پایگاه‌های آمریکایی دور تا دور ما حلقه زده‌اند و این خودش تهدید است، اظهارداشت: ما چند وقت پیش کلکسیونی از هواپیماهای آمریکایی را نشان دادیم، «اسکن ایگل»، «شادو»، «آرکیو» و «هرمس»، اینها را ما از حلقوم آمریکایی‌ها بیرون کشیدیم، قرار نیست آنها بدون هزینه اینجا بیایند، ما در بخش غیرنظامی اگر بخواهیم موفق باشیم، باید مسئولین نترس و شجاع از جنس شهید شفیع‌زاده و باکری‌ها باشند. اگر غیر از این باشد، روز‌به‌روز سرافکنه‌تر می‌شویم. ما امروز اگر روحیه انقلابی از جنس شفیع‌زاده داشته باشیم، تهدیدات را به فرصت‌ها تبدیل می‌کنیم.

وی اضافه کرد:  اگر نگاه ما به غرب باشد، باید کاسه گدایی دست‌مان بگیریم و سرنوشت کشور را به دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌ها گره بزنیم، باید دائماً عقب‌نشینی کنیم و افتخارات‌مان را ببینیم که دارد یکی‌یکی تعطیل می‌شود، ایران با تقدیم بیش از 220 هزار شهید و 500 هزار جانباز، همانگونه که جوانان ما برای شرکت در نبرد مدافع حرم و ایجاد امنیت پایدار برای کشور مشتاقند، قطعاً مسیر انقلابی و جهادی را ادامه و انتخاب خواهند کرد.