حفظ حریم شخصی در زمان استفاده از برنامه‌های تاکسی یاب ممکن شد

حفظ حریم شخصی در زمان استفاده از برنامه‌های تاکسی یاب ممکن شد
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۳۹۶

استفاده از برنامه‌های موبایلی تاکسی یاب امروزه در بین بسیاری از شهروندان در سراسر جهان متداول شده و حالا محققان راهی یافته اند تا جلوی دسترسی مالکان این برنامه ها به اطلاعات خصوصی افراد را بگیرند.

به گزارش گرداب، زمانی که کاربران از برنامه های موبایلی تاکسی یاب مانند اوبر استفاده می کنند، شرکت مالک این برنامه از موقعیت مکانی آنها، مقصد و برخی جزییات دیگر مطلع می شود. ممکن است این اطلاعات بدون اطلاع و رضایت کاربران در اختیار شرکت های ثالث قرار بگیرد و به همین علت گروهی از دانشمندان دانشگاه لوزان فناوری خاصی را برای تاکسی یابی ابداع کرده اند که کل داده های هر سفر را رمزگذاری کرده و جلوی دسترسی افراد و شرکت های ثالث به آنها را می گیرد.

محققان سازنده برنامه مذکور از ثبت این فناوری به عنوان یک اختراع منحصر به فرد و دارای حق مالکیت معنوی خودداری کرده اند تا شرکت های مختلف عرضه کننده برنامه های تاکسی یاب بتوانند از آن استفاده کنند.

نرم افزاری که بر مبنای این فناوری طراحی شده ORide نام دارد و اطلاعات را به صورت رمزگذاری شده تنها بین راننده و مسافر رد و بدل می کند و مانع از دسترسی سایرین به آنها می شود.

در صورت استفاده از این برنامه بر روی برنامه های تاکسی یاب شرکت مالک هر برنامه تنها قادر به مشاهده مسافت طی شده و هزینه محاسبه شده و پرداختی است. این امیدواری وجود دارد که با استفاده گسترده از این نرم افزار میزان نقض حریم شخصی مسافران کاهش یابد.