اعمال محدودیت‌های جدید دسترسی به وی.پی.ان از سوی دولت چین

اعمال محدودیت‌های جدید دسترسی به وی.پی.ان از سوی دولت چین
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۳۹۶

مقامات سایبری چین، در جدیدترین سیاست‌گذاری سایبری خود، دستور محدودسازی دسترسی کاربران عادی به وی.پی.ان را به شرکت‌های ارتباطی، ابلاغ کردند.

به گزارش گرداب، دولت چین، در راستای تداوم روند تشدید کنترل بر فضای مجازی این کشور، شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات ارتباطی به محدودسازی دسترسی کاربران به وی.پی.ان ملزم خواهد ساخت. بر اساس گزارش وبگاه بلومبرگ، جمهوری خلق چین، از ابتدای ماه فوریه‌ی سال آینده، این قانون جدید را به اجرا خواهد گذاشت.
 
شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN)، امکان اتصال امن و رمزگذاری شده را برای کاربران اینترنت، فراهم می‌سازد. همین امر، زمینه‌ی دور زدن فیلترینگ و سانسور اطلاعات را نیز، برای مردم عادی، میسر می‌کند. این مسئله، سبب بروز نگرانی‌های بسیاری در بدنه‌ی دولت چین شده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، شرکت‌های چاینا موبایل (China Mobile)، چاینا تلکام (China Telecom) و چاینا یونیکام (China Unicom)، از جمله شرکت‌های شاخص دولتی هستند که ملزم به اجرای این قانون، شده‌اند.
 
بسیاری از کارشناسان، این قانون را تکمیل کننده‌ی قوانین امنیت سایبری اخیر چین و بخشی از استراتژی کلان رئیس جمهور این کشور، موسوم به دیوار آتش بزرگ (Great Firewall)، به شمار می‌رود که در پی افزایش کنترل دولتی بر اینترنت چین است.
 
این قانون، در صورت اجرا، تقریباً دسترسی شهروندان چینی، به فیس‌بوک، توییتر و برخی منابع خبری شاخص دنیا را غیرممکن می‌سازد.