Gerdab.IR | گرداب

افشاگری از نيمه پنهان پليس فرانسه

تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۳۸۹

افشاگری یک پلیس زن فرانسوی تونسی الاصل درباره رفتارها و اقدامات نژادپرستانه و ناشایست پلیس فرانسه در مناطق مرزی، سر و صدای زیادی در این کشور به پا کرده است.

گرداب- افشاگری یک پلیس زن فرانسوی تونسی الاصل درباره رفتارها و اقدامات نژادپرستانه و ناشایست پلیس فرانسه در مناطق مرزی، سر و صدای زیادی در این کشور به پا کرده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، "سهام سوید" پلیس زن در گفتگو با این شبکه از حضور چهار ساله خود در پلیس مرزی و مسائل پشت پرده آن به صراحت حرف می‌زند. وی که در این چهار سال در پلیس فرودگاه پاریس کار می‌کرده است، سکوت طولانی خود را شکست و تصمیم گرفت واقعیتی را که خود شاهد آن بود، فاش کند.

سهام تصمیم گرفت مسائل پشت پرده پلیس فرانسه را با نوشتن کتابی بر ملا کند. وی در کتاب خود که این روزها به چاپ رسیده است از نژادپرستی و رشوه خواری و تبعیض میان زن و مرد و آنچه خود شاهد بوده است سخن می‌گوید.

این زن پلیس تونسی الاصل به خبرنگار الجزیره می‌گوید‌: «من خود در پلیس فرانسه شاهد بودم که جملات زشت و توهین آمیزی به اعراب و سیاه پوستان و برخی مسافران زده می‌شد‌.»

سهام پس از رسیدن به این نتیجه که پلیس فرانسه دیگر ضامن ارزشها نیست، سکوت خود ار شکست. این پلیس زن می‌گوید: «برخی از پلیسهای مرد فرانسه نژادپرست هستند و آنها از قدرت خود سوء استفاده می‌کنند، من به چشم خودم دیدم که پلیس، یک زن سیاه پوست را در فرودگاه عریان کرد و مورد ضرب و شتم قرار داد، نباید در برابر این اقدامات سکوت کرد، زیرا به حقوق بشر ضربه می زند.»

 در این گزارش آمده است: سهام با این افشاگری درباره آینده خود ریسک کرد و از رفتارهای غیر اخلاقی و هتاکانه برخی افراد پلیس پرده برداشت. برخی از سازمانهای حقوقی به دفاع از این پلیس افشاکننده برخاستند زیرا او چهره پنهان پلیس را افشا کرد و نگاهها را به تخلفاتی متمرکز کرد که منشور شرافت دستگاههای امنیتی را نقض می‌کند.

برخی منابع در پلیس فرانسه، این کتاب را فهرست بلندبالایی از اتهامات خطرناک بر ضد گروه اندکی از پلیس توصیف کردند. پلیس به کسی که مسائل پشت پرده مربوط به آن را افشا کند، رحم نمی کند. سهام سوید با شکایت قضایی روبرو است که یکی از اتهامات وارده علیه وی، افشای اطلاعات امنیتی است.

منبع: واحد مرکزی خبر