حملات سایبری ناموفق به زیرساخت‌های سلامت کشور

حملات سایبری ناموفق به زیرساخت‌های سلامت کشور
تاریخ انتشار : ۲۷ تير ۱۳۹۶

سرپرست اورژانس کشور با بیان اینکه حملات سایبری به زیرساخت‌های سلامت کشور انجام شده، اما هیچ کدام موفقیت آمیز نبوده‌اند، گفت: هدف تهدید زیرساخت‌های سلامت، دریافت اطلاعات اصلی و ایجاد خسارت در سلامت کشور و یا ایجاد ترس است.

به گزارش گرداب، دکتر پیرحسین کولیوند در نخستین همایش ملی پدافند بیوسایبری در نظام سلامت گفت: یکی از مراکز حساسی که در کشور وجود دارد، مراکز بیمارستانی، دارویی، بهداشتی، انتقال خون و مراکزی هستند که به سلامت مردم ربط پیدا می‌کند؛ چرا که ممکن است زیرساخت‌های آن در مقابل تهدیدات قرار گیرد و هدف این تهدیدات دریافت اطلاعات اصلی و ایجاد خسارت در سلامت کشور یا ایجاد ترس باشد.

وی افزود: در نتیجه در حوزه سایبری برای شناخت تهدیدات نسبت به حوزه سلامت و مقابله با ‌آنها و دفاع و جبران خسارت‌ها باید آمادگی‌های زیرساختی لازم را در این حوزه ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه در این زمینه با همکاری بین وزارت بهداشت و سازمان پدافند غیر عامل تمام رصدها در حوزه سایبری انجام شده و زیرساخت‌های کامپیوتری ما مستحکم و غیرقابل نفوذ شده‌اند، گفت: بر این اساس در حال حاضر در حوزه زیرساخت‌های سلامت قوی‌تر شده‌ایم.

وی ادامه داد: حمله سایبری به زیرساخت‌های سلامت انجام شده، اما هیچ یک از آنها موفقیت آمیز نبودند. این در حالیست که مراکز درمانی در کشورهای خارجی مورد هدف قرار گرفتند، اما در ایران به دلیل آمادگی‌هایی که وجود داشت نتوانستند موفق شوند.

سرپرست اورژانس کشور با بیان اینکه اولین برنامه ما برای مقابله با تهدیدات سایبری در حوزه سلامت، بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهی کاربران‌مان است، افزود: اقدام دوم، مستحکم کردن زیرساخت‌هاست که این همایش در همین راستا برگزار شده و باعث می‌شود که بتوانیم در این حوزه قوی‌تر عمل کنیم. در عین حال باید توجه کرد که ما همیشه به آموزش در این حوزه نیاز داریم؛ چرا که همواره هکرهای مختلف و تهدیدات مختلف وجود دارند.