سردار جلالی:

امکان شنود و دسترسی به اطلاعات از طریق گوشی‌های هوشمند وجود دارد

امکان شنود و دسترسی به اطلاعات از طریق گوشی‌های هوشمند وجود دارد
تاریخ انتشار : ۲۷ تير ۱۳۹۶

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: گوشی‌های هوشمند دارای تهدیدات فردی و اجتماعی هستند که مسئولان به این تهدیدات توجه نمی‌کنند.

به گزارش گرداب، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در نخستین همایش ملی پدافند بیوسایبری در نظام سلامت در سالن همایش‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به تهدیدات موجود در این عرصه، گفت: نگاه به فناوری بسیار اساسی و مهم است. ما کشوری هستیم که دانش تولید کرده و جایگاه ویژه‌ای داریم اما اگر فکر کنیم که علوم و فناوری در جهان تنها برای خدمت رسانی است اشتباه کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه فضای سایبر فقط به اینترنت اطلاق نمی‌شود بلکه فناوری ارتباطات، آی تی، جنگ الکترونیک و ... است، افزود: تعریف ما از فضای سایبر، اینترنت و آی تی است که همان فناوری‌های یکپارچه‌ای است که می‌تواند در همه حوزه‌ها فعالیت کند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور ادامه داد: همه سرمایه‌های جهانی در فضای سایبری در حال تبدیل شدن به داده یا اطلاعات هستند و این بسیار مهم است.

سردار  جلالی تصریح کرد: قابلیت فضای سایبر بسیار بالاست و همه این قابلیت‌ها در فضای سلامت نیز کاربرد دارد.

وی عنوان کرد: امروزه تلفیق فضای سایبری و سلامت در جهان در حال شکل گیری است و قدرت بالای پردازش اطلاعات در سرعت کم در فضای سایبری می‌تواند در حوزه سلامت اثرگذار باشد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با اشاره به اینکه این قابلیت‌ها در انتقال اطلاعات با سرعت بالا در تشخیص بیماری‌ها، بانک اطلاعاتی در درمان و پرونده بیماران، راه‌های انتقال بیماری و تاریخچه تهدیدات و ویروس‌ها و ارتباط بیمار و پزشک اهمیت و کارایی دارد، گفت: البته با بکارگیری این تکنولوژی و دانش، تهدیدات و آسیب‌های سایبری نیز رخ می‌دهد که باید نسبت به آن اگاه بود.

سردار جلالی ادامه داد: رویکرد هوشمندانه، نگاه فرصت محور و ایجاد الگوی مناسب برای کاهش آسیب ناشی از سرویس‌های سایبری از جمله اقدامات بازدارنده در برابر این تهدیدات است.

وی اظهار داشت: دانش توسط دانشمندان تولید می‌شود اما عده‌ای از این فناوری به نفع خود بهره می‌برند و اهداف پنهانی دارند. موضوع سایبری علم جدید با سرعت فراوان در حال رشد است. جنگ سایبری بسیار متفاوت از گذشته شده است.

سردار جلالی با بیان اینکه تعریف‌های متفاوتی از سایبر در جهان وجود دارد، تصریح کرد: آمریکایی‌ها از این فناوری برای خود و رسیدن به اهدافشان استفاده می‌کنند. سایبر در حال بلعیدن سایر حوزه‌ها است.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور عنوان کرد: در جهان در کنار ارتش‌های نظامی ارتش‌های سایبری شکل گرفته پس با یک دانش نمی‌توان در باره آنها تحقیق کرد. سایبر فرصت‌ها وتهدیدهای بسیاری ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: تهدیدات سایبری در حوزه سلامت در چند قسمت قرار می‌گیرند که شامل استفاده و تبدیل ویروس‌های بیولوژیک به سایبری یا برعکس، دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی سلامت مانند بانک ژنتیک کشور، امکان اشراف اطلاعاتی بر داده‌های بیمارستانی و تهدیدات بیوتروریسم می‌شود.

سردار جلالی در بخشی از صحبت‌هایش با اشاره به پدپده گرم شدن زیست بوم از طریق دستکاری‌های سایبری، گفت: برای بررسی این پدیده جمعی متشکل از هفت رشته علمی اعم از اقلیم شناس، زمین شناس و ... را ایجاد کردیم، اما جمع‌بندی‌مان این بود که این بحث واقعیت جدی ندارد و در حد نظریه است.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور همچنین درباره امنیت گوشی‌های همراه، اظهار داشت: گوشی‌های هوشمند همراه کاربردهای زیادی دارند، اما در کنار آن دو دسته تهدید فردی و اجتماعی را نیز شامل می‌شوند. بنابراین هم می‌توانند فرصت باشند و هم تهدید. به ویژه تهدیدشان برای مسئولان بیشتر است. البته عمده مسئولان این مسائل را رعایت می‌کنند، اما از طریق این گوشی‌ها امکان شنود، مکان‌یابی، دسترسی به اطلاعات و ... وجود دارد.

سردار جلالی خاطرنشان کرد: این همایش اولین تلاش برای ادغام دو دانش سایبری و بیولوژیک است و امیدواریم این قدم اولیه باشد و دانشگاه‌ها در چارچوب علمی این موضوع را دنبال کنند.