دولت سوئد اطلاعات امنیتی خود را فاش کرد!

دولت سوئد اطلاعات امنیتی خود را فاش کرد!
تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۳۹۶

به تازگی مشخص شده دولت سوئد در سال ۲۰۱۵ اطلاعات میلیون ها نفر از شهروندان را به اشتباه فاش کرده است. در این اشتباه اطلاعات افراد نظامی، مظنونین پلیس و اطلاعات حساس امنیتی فاش شده است.

به گزارش گرداب، دولت سوئد به اشتباه اطلاعات امنیتی وحساس  میلیون ها نفر  را فاش کرده است. 

 این یکی از بدترین رویدادهای فناوری اطلاعات دولت این کشور به حساب می آید.

 افشای اطلاعات در سال ۲۰۱۵ اتفاق افتاده و طی آن اسامی، تصاویر، آدرس خانه میلیون ها نفر به عمومی در دسترس قرار گرفته بود.

همچنین اطلاعات مربوط به خلبانان جت های جنگنده  نیروی هوایی، مظنونین پلیس و افراد تحت برنامه  حمایت از شهود،  اعضای بخشی از مخفی ترین واحدهای ارتش و غیره نیز فاش شده است.

این افشاگری زمانی اتفاق افتاده که سازمان شفافیت سوئد(STA) تصمیم گرفت مدیریت مخازن اطلاعاتی و همینطور سرویس های فناوری اطلاعات دیگر خود را به شرکت های بزرگی مانند IBM و NCR برون سپاری کند. اما  STA کل مخازن اطلاعات را در سرور های ابر حسابرسی آپلود کرد که  حاوی اطلاعات تمام خودروهای کشور بود.

این مخزن سپس به بازاریابان شرکت های مختلف ارسال شد. پس از کشف این اشتباهSTA فقط ایمیلی به بازاریابان فرستاد و از آنها خواست ایمیل قبلی را پاک کنند.

این درحالی است که  شاخه IBM در صربستان نیز قراردادی برای اپراتوری اینترانت ایمن دولت سوئد داشته است. این اینترانت به شبکه ایمن اتحادیه اروپا (STESTA) متصل می شود. به عبارت دیگر شبکه ایمن اتحادیه اروپا نیز این اطلاعات را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

آنچه شرایط را بدتر می کند، دسترسی  افرادی از کشورهای حامی روسیه و مخالف اتحادیه اروپا به این مخازن اطلاعاتی است.

هرچند این مشکل در سال ۲۰۱۵ اتفاق افتاده اما سازمان اطلاعات سوئد آن را در ۲۰۱۶ میلادی کشف و تحقیقات درباره آن را آغاز کرد. جالب آنکه در نتیجه تحقیقات فقط مدیرعامل STA  از شغل خود برکنار و محکوم به پرداخت جریمه ۸۵۰۰ دلاری شد.