اجبار مسلمان‌های چینی به نصب نرم‌افزار جاسوسی

اجبار مسلمان‌های چینی به نصب نرم‌افزار جاسوسی
تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ۱۳۹۶

دولت چین به تازگی مسلمانان این کشور را مجبور به نصب نرم‌افزار جاسوسی کرد تا روی تمام اعمال آن‌ها نظارت وجود داشته باشد.

به گزارش گرداب،  دولت چین برای افزایش سطح نظارت‌های خود روی مردم به تازگی مسلمان‌ها را مجبور کرده است برنامه‌ای را روی تلفن هوشمند خود نصب کنند که نظارت روی فعالیت‌های آن‌ها را ساده‌تر می‌کند. همچنین آن‌ها هشدار دادند در زمان اجرای این قانون اگر کسی به آن عمل نکند تا 10 روز بازداشت خواهد شد.
قانون یاد شده از سین‌کیانگ (Xinjiang) در بخش غربی چین آغاز شده است. مقامات چین با استفاده از ویچت به ساکنان منطقه‌ی اورومچی (Urumqi) در سین‌کیانگ اعلام کرد، آن‌ها باید نرم‌افزاری اندرویدی با نام «ژینگوانگ» (Jingwang) را که امکان نظارت و جاسوسی به هر شیوه‌ی ممکنی را فراهم می‌کند، روی تلفن هوشمند خود نصب کنند تا بتوان اعمال تروریستی، ویدئوهای غیرقانونی، تصاویر، کتاب‌ها و اسناد الکترونیکی را شناسایی کرد.
بیشتر ساکنان منطقه‌ی اورومچی مسلمان هستند. رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند پیام یاد شده در اویغارها (Uyghur) و ماندرین (Mandarin) در حال گسترش است که جمعیتی حدود 8 میلیون نفر را شامل می‌شود.
در متن پیام یاد شده یک کد کیو.آر (QR code) برای نصب ژینگوانگ وجود دارد. همچنین پیامی در آن وجود دارد که هشدار می‌دهد اگر کسی از نصب آن خودداری کند تا 10 روز بازداشت خواهد شد.
پلیس چین هشدار داد در طول هفته‌های پیش رو به صورت تصادفی تلفن‌های هوشمند را بررسی می‌کنند تا از نصب بودن برنامه روی ابزار همه‌ی کاربران و عدم وجود محتوای غیرقانونی اطمینان حاصل کنند. اگر برنامه نصب شده باشد و محتوای غیرقانونی روی وسیله‌ی شخصی شناسایی شود، از وی درخواست می‌شود آن را پاک کند و کسانی که به این درخواست پاسخ ندهند نیز بازداشت خواهند شد.
اطلاعاتی مانند داده‌های وارد شدن به وای‌فای، شماره‌ی «IMEI1» و سیم‌کارت نیز جمع‌آوری شده و به سرورهای دولتی منتقل می‌شود. همچنین فایل‌های رسانه‌های که در دستگاه ذخیره می‌شوند با امضای دیجیتالی و پرچم‌های فعالیت‌های غیرقانونی و تروریستی مقایسه می‌شوند.
نرم‌افزار جاسوسی یاد شده تنها اندروید را هدف قرار داده است. از طرفی کمتر از 10 درصد مردم چین از سیستم‌عامل iOS استفاده می‌کنند و به همین دلیل بیشتر جمعیت موجود در مناطق مذکور تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
_____________________
1- شماره‌ی IMEI، یک شماره‌ی 15 رقمی منحصر به فرد در تمام تلفن‌های همراه است تا بتوان ابزارها در شبکه شناسایی کرد.