طرحی برای افزایش دانش عمومی در حوزه امنیت سایبری

طرحی برای افزایش دانش عمومی در حوزه امنیت سایبری
تاریخ انتشار : ۰۸ مرداد ۱۳۹۶

هر ساله تعداد زیادی از افراد قربانی تهدیدات سایبری می‌شوند، آمارهای گوناگونی که در این زمینه از هزینه‌های سازمان‌ها و قربانیان حملات سایبری ارائه می‌شود رو به افزایش است که در این راستا طرحی با هدف افزایش دانش عمومی در حوزه امنیت سایبری برای افراد و سازمان‌ها در الکامپ ۹۶ معرفی شد.

به گزارش گرداب، محمد مبصری، از اجرایی شدن طرحی در راستای ارتقای دانش عمومی جامعه در برابر تهدیدات سایبری خبر داد و گفت: معضلی که امروز در کل دنیا و در ایران داریم آگاهی پایین مردم از دنیای سایبری و امنیت آن است.

وی توضیح داد: نگاه این طرح  که از پژوهش و آموزش امنیت سایبری می‌آید این است که جامعه و افراد غیر متخصص در آی‌تی را از وضعیت امنیت سایبری آگاه کند و حداقل‌های حفاظت را به ‌آنها آموزش بدهد. تهیه رمز عبور مناسب، حضور امن در شبکه‌های اجتماعی، نگهداری درست ایمیل‌ها و بسیاری موارد دیگر چیزهایی هستند که امروزه هر فرد عادی درگیر آن است.

مؤسس طرح افزود: این موضوع تنها به یک شهر و استان خلاصه نمی‌شود. در کنار این قضیه بحث استان‌های دیگر هم مطرح می‌شود. اکنون پنج مرکز مجاز ازجمله در تبریز و خوزستان داریم و طی یکی دوماه آینده این مراکز در کل کشور مستقر می‌شوند.

وی درباره مخاطبان طرح پاس گفت: این طرح در دو پکیج شخص و سازمانی ارائه می‌شود. از آنجایی که کارکنان دولتی در واقع برای مردم کار می‌کنند پس افزایش دانش امنیتی آنها در واقع خدمتی به مردم هم محسوب می‌شود؛ چرا که هر فرد غیر متخصص آی‌تی نقطه ‌آسیب‌پذیر امنیت است.