مجرمان سایبری را دست کم نگیرید

مجرمان سایبری را دست کم نگیرید
تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۳۹۶

رئیس پلیس فتا استان زنجان با بیان این‌که برخی کاربران بر این باور هستند که با دنیای آنلاین عجین شده‌اند و چیزی آنها را در این فضا تهدید نمی‌کند، گفت: به این دست از کاربران یادآور می‌شوم که سرعت تغییرات در حوزه آتی بسیار بالاست و مجرمان این فضا بر خلاف فضای حقیقی افراد هوشمند و تحصیل کرده هستند و این امر باعث شده شاهد شگردهای مجرمانه‌ای در این فضا باشیم که در فضای حقیقی امکان ارتکاب به این دست از جرائم وجود نداشته باشد.

 به گزارش گرداب، سرهنگ دوم محمد علی آدینه لو در مصاحبه زنده با رادیو مرکز زنجان برنامه یاشایش تصریح کرد: جرایمی سایبری به سرعت در حال گسترش است و در مقایسه با جرایم سنتی، هر روز قربانیان بیشتری دارد ضمن آن‌ که روش‌های سنتی مبارزه با جرایم در خصوص جرائم سایبری کارگشا نیست.

وی با بیان اینکه جرائم سنتی محدود به زمان و مکان است، افزود: اما در جرائم سایبری محدودیت زمان و مکانی وجود ندارد و مجرم سایبری حتی فراتر از مرزهای یک کشور اقدام به سرقت اطلاعات کاربران یا سازمان‌ها می‌کند و حتی خسارات غیر قابل جبرانی به بار می‌آورد.

سرهنگ دوم آدینه‌لو با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های جرایم سایبری، سرعت بسیار بالای بزهکار در ارتکاب آنهاست، گفت: هزینه ارتکاب جرایم سایبری به مراتب پایین‌تر از جرایم سنتی است. برای ارتکاب یک جرم سایبری تنها لازم است یک رایانه یا تلفن همراه و یک خط اینترنت تهیه شود. سپس می‌توان با ربودن اطلاعات کاربران دیگر، اقدام به خالی نمودن حساب‌های آنها نمود.

این مقام انتظامی ادامه داد: ازاین رو پلیس فتا با تاکید بر بحث پیشگیر تلاش دارد تا با افزایش سطح آگاهی و دانش کاربران مانع موفقیت مجرمان سایبری در اعمال مجرمانه خود شود. لذا ضرورت دارد تا کاربران این فضا توصیه‌های پلیس فتا را جدی گرفته و نکات ایمنی توصیه شده را حتما رعایت نمایند و به هیچ عنوان مجرمان سایبری را دست کم نگیرند.

رئیس پلیس فتای زنجان درپایان یادآور شد: پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان زنجان از ابتدا تاکنون در زمینه آموزش و آشنایی شهروندان به استفاده صحیح از فضای مجازی سعی نموده با همکاری دیگر دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی استان و شهرستان‌ها با تکثیر سی دی و بروشور و برگزاري كارگاه‌ها و همايش‌هاي آسيب شناسي فضاي مجازي سهم تاثیر گذاری در بالابردن سطح آگاهی کاربران فضای مجازی و اینترنت داشته باشد.