Gerdab.IR | گرداب

تحریم نرم‌افزارهای ایرانی در App Store توسط اپل

تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۳۹۶

شرکت اپل در راستای اجرای تحریم‌های اعمال‌شده از سوی آمریکا، تعدادی از نرم‌افزارهای ایرانی را از اپ‌استور حذف کرد.

به گزارش گرداب، اگر کاربر سیستم عامل‌های آی‌او‌اس باشید، قطعا نام برنامه «App Store» را شنیده و از آن استفاده کرده‌اید. این برنامه محیطی است که تمامی نرم‌افزارهای سازگار با سیستم عامل آی‌او‌اس شرکت اپل در آن قرار می‌گیرد و امکان دانلود و استفاده آن برای کاربران فراهم است.

همانطور که گفته شد شرکت‌های بزرگ و معروف در سراسر جهان، نرم‌افزارهای خود را به‌منظور دسترسی کاربران در اپ استور قرار می‌دهند، اما شرکت اپل اخیرا طی اقدامی، تعداد بسیاری از نرم‌افزارهای ایرانی را از اپ استور حذف و سهم خود را در جهت تحریم جمهوری اسلامی ایران ادا کرد.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، حذف نرم‌افزارهای ایرانی از سوی اپل طی چند روز گذشته آغاز شده و تاکنون تعداد بسیاری از این نرم‌افزارها از جمله  دیجی کالا، دلیون، الوپیک، تخفیفان و علی‌بابا  از سیستم اپ استور حذف شده است.

اپل پس از حذف نرم افزارهای ایرانی، طی ایمیلی محتوای زیر را برای شرکت‌های تولیدکننده  ارسال کرد:

"ما از این پس قادر نیستیم  نرم‌افزار شما را در اپ استور پشتیبانی کنیم. بر اساس قوانین و مقررات تحریم که توسط ایالات متحده آمریکا وضع شده است، اپ استور به هیچ وجه نمی‌تواند میزبان برنامه‌هایی باشد که سازندگان آنها به کشورهای تحریم‌شده متصل هستند".

این اقدام شرکت اپل بی شک تحت فشار و سیاست‌گذاری‌های دونالد ترامپ بوده است، چرا که شرکت اپل نیز از این تحریم ضررهای بسیاری متحمل خواهد شد. جمهوری اسلامی ایران بازار بزرگی برای اپل محسوب می‌شود و تعداد 40 میلیون از نسخه های مختلف گوشی آیفون در کشورمان در حال کار هستند. تحریم کردن این 40 میلیون نسخه توسط شرکت اپل چه از لحاظ سیاسی و چه از لحاظ اقتصادی اقدام عاقلانه ای برای این شرکت نیست و قطعا ضررهای زیادی برای آن در پی خواهد داشت.