آشنایی با خطرات ناشی از هک‌شدن ربات‌های خانگی

آشنایی با خطرات ناشی از هک‌شدن ربات‌های خانگی
تاریخ انتشار : ۰۴ شهريور ۱۳۹۶

محققان با انجام چند آزمایش ساده دریافتند که ربات‌های محبوب خانگی تولید شده توسط چهار شرکت صاحب‌نام در این صنعت به آسانی هک شده و در صورت نیاز قادر به انجام حرکات خطرناک و غیرقابل کنترل هستند.

به گزارش گرداب، کارشناسان یک شرکت فعال در زمینه ایمنی ربات‌ها در سیاتل آمریکا با بررسی وضعیت امنیت نرم‌افزاری ربات‌های خانگی پرفروش جهان دریافتند که نه تنها تمامی این ربات‌ها از طریق اینترنت قابل هک شدن هستند، بلکه بعضی از آنها حتی قادرند از طریق بازوی رباتیک جمجمه صاحب خود را خرد کنند.

در این پروژه تحقیقاتی همچنین مشخص شد که احتمال هک شدن و کنترل مستقیم ربات از طریق اینترنت یا گیرنده وای‌فای بسیار زیاد است و شخص هکر می‌تواند کنترل ربات را برای انجام هر کاری در اختیار بگیرد.

یکی از خطرناک‌ترین سناریوهای موجود در این تحقیق، همکاری انسان با ربات در کارخانجات و صنایع تولیدی است. به عنوان مثال کارشناسان شرکت IOActive توانستند برنامه کنترل ربات‌های صنعتی فعال در یک کارخانه را که در کنار کارگران مشغول به فعالیت هستند هک کرده و کدهای دستوری جدید را با هدف آسیب رساندن به کارگران اعمال کنند.

هشدارهای پی‌درپی دانشمندان در مورد خطرات احتمالی ناشی از هک شدن ربات‌های خانگی و صنعتی از این جهت حائز اهمیت است که حوزه کاری ربات‌ها روز به روز در حال گسترش است.

در این پروژه مشخص شد که احتمال آسیب‌دیدگی کسانی که به طور مستقیم و در محیط کار با ربات‌ها فعالیت می‌کنند بیشتر از همه است، هرچند که کاربران خانگی نیز باید مراقب زندگی با ربات‌های غیرقابل پیش‌بینی باشند و حداقل در مواقعی که به ربات‌ها نیازی ندارند، آنها را در وضعیت کاملا خاموش قرار دهند.