شناسایی حفره‌های امنیتی در نرم‌افزار انتخابات آلمان

شناسایی حفره‌های امنیتی در نرم‌افزار انتخابات آلمان
تاریخ انتشار : ۱۹ شهريور ۱۳۹۶

نرم‌افزار رایانه‌ای مورداستفاده در این انتخابات آلمان مشکل امنیتی دارد.

به گزارش گرداب، قرار است تا دو هفته دیگر مردم آلمان برای رأی دادن بر سر صندوق‌های رأی حاضر شوند و این در حالی است که در مورد امنیت نرم‌افزار رایانه‌ای مورداستفاده در این انتخابات تردیدهای جدی وجود دارد.

اگرچه در این انتخابات به‌طور مستقیم از رایانه برای رأی دادن استفاده نمی‌شود، اما رایانه‌ها برای تجمیع آرا و انتقال نتایج هر حوزه به کار گرفته می‌شوند و لذا وجود هرگونه مشکل در آن‌ها ممکن است منجر به دست‌کاری نتایج نهایی انتخابات شود.
یک کارشناس امنیتی به نام مارتین تیرسیش می‌گوید موفق به شناسایی آسیب‌پذیری‌های خطرناکی در کدنویسی نرم‌افزار مورداستفاده در انتخابات این کشور موسوم به PC-Wahl یا PC electionشده است.
وی می‌گوید برگزاری انتخابات با استفاده از این نرم‌افزار کار درستی نیست، زیرا هک کردن آن امکان‌پذیر است. یافته‌های این محقق توسط گروه دیگری از کارشناسان برجسته امنیتی در آلمان مورد تأیید قرارگرفته است.
علیرغم این یافته‌ها مقامات آلمانی اصرار دارند که دست‌کاری در نتایج انتخابات فدرال این کشور توسط هیچ فرد ثالثی ممکن نیست و تمهیداتی در نظر گرفته‌شده تا جلوی هرگونه سوءاستفاده و خرابکاری رایانه‌ای گرفته شود. از این نرم‌افزار قبلاً هم برای برگزاری برخی انتخابات استفاده‌شده، اما تاکنون مشکل حادی در این زمینه رخ نداده است.
به دنبال افزایش فشارها و اظهار نگرانی‌ها برخی مقامات مسئول قول داده‌اند اقدامات لازم را برای به‌روزرسانی نرم‌افزار انتخاباتی مذکور به عمل‌آورند. همچنین قرار است برای کسب اطلاع از نتایج انتخابات در هر حوزه موضوع به‌صورت تلفنی هم استعلام شود.