یک پایگاه داده مایکروسافت هک شد

یک پایگاه داده مایکروسافت هک شد
تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۳۹۶

پایگاه داده حساس شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۱۳ توسط یک گروه هکری با موفقیت هک شده بود، اما این شرکت تا به امروز این موضوع را مخفی نگهداشته بود.

به گزارش گرداب، هکرها چهار سال قبل با نفوذ به یک پایگاه داده مایکروسافت که برای نگهداری اطلاعات مربوط به حفره های امنیتی و آسیب پذیری های اعلام نشده این شرکت طراحی شده بود، داده های ارزشمندی را به سرقت بردند.

هکرها از همین طریق اطلاعات مربوط به مشکلات امنیتی و حفره های دهها نرم افزار محبوب مایکروسافت و نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز را به سرقت بردند. اما مایکروسافت از آن زمان تا به حال هرگز اجازه نداد تا این موضوع افشا شود و رسانه ها از رسوایی مذکور مطلع شوند.

علت این تصمیم مایکروسافت این بود که بعد از مدتی مشخص شد هکرها از اطلاعات به دست آمده برای طراحی ابزار هکری متنوع و خطرناکی استفاده کرده اند. ابزار یادشده چنان با دقت طراحی شده بودند که به ندرت باعث ایجاد اختلال در عملکرد رایانه ها می شدند و لذا چندان قابل ردگیری نبودند.

این موضوع سرانجام در مصاحبه های جداگانه ۵ کارمند سابق مایکروسافت با خبرگزاری رویترز فاش شده است. مایکروسافت خود نیز زمانی از این حمله مطلع شد که هکرها با بهره گیری از اطلاعات سرقت شده به رایانه های متعلق به چند شرکت دیگر از جمله اپل، فیس بوک و توییتر حمله کردند.

گروه هکری عامل این حملات که با نام های مختلفی همچون Morpho، Butterfly، Jripbot و  Wild Neutron  از آن یاد می شود هنوز هم فعال است و از سال ۲۰۱۱ به دهها شرکت حقوقی، شرکت های فعال در ارتباط با بیت کوین، موسسات سرمایه گذاری، سازمان های آی تی و غیره حمله کرده است.