هشدار سناتورهای آمریکایی به اپل

هشدار سناتورهای آمریکایی به اپل
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۶

تعدادی از سناتورهای آمریکایی مدعی آزادی بیان، از تیم کوک مدیرعامل اپل خواسته‌اند تا در مورد حذف تعدادی برنامه وی پی ان از فروشگاه آنلاین این شرکت در چین توضیحاتی ارائه دهند.

به گزارش گرداب، تد کروز سناتور جمهوری خواه و پاتریک لیهی سناتور دموکرات با ارسال نامه ای برای تیم کوک از وی خواسته اند تا در مورد تصمیم اپل برای حذف برخی برنامه های وی پی ان از اپ استور چین توضیح دهد.

به گفته این افراد اقدام یادشده باعث شده تا چین بهتر بتواند سیاست های کنترل و نظارت خود را بر اینترنت اعمال کند. این اظهار نگرانی سناتورهای آمریکایی در مورد آزادی بیان در فضای مجازی در شرایطی رخ داده که آژانس امنیت ملی آمریکا و دیگر سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی این کشور از مدتها قبل با دسترسی نامحدود و آنی به سرورهای شرکت های بزرگ فناوری به جاسوسی از کاربران اینترنت و جمع آوری اطلاعات آنها می پردازند.

اپل پیش از این تصریح کرده بود که حذف برنامه های وی پی ان ناشی از تلاش این شرکت برای تبعیت از قوانین داخلی چین بوده است. تیم کوک مدیر عامل اپل هم تصریح کرده بود این شرکت برای تداوم فعالیت تجاری به قوانین محلی کشورهای مختلف احترام می گذارد و با دولت های این کشورها تعامل خواهد کرد.