تحقیقات انگلیس از دخالت سایبری روسیه

تحقیقات انگلیس از دخالت سایبری روسیه
تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۳۹۶

مقامات انگلیسی در تلاش برای پی بردن به این مساله هستند که آیا روسیه در رای گیری خروج از اتحادیه اروپا دخالت سایبری داشته است یا خیر.

به گزارش گرداب، پس از آنکه آمریکایی ها روسیه را به دخالت سایبری در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا متهم کردند، انگلیسی ها هم جنجال رسانه ای مشابهی به راه انداخته اند و تلاش می کنند رای عجیب مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا در سال گذشته را به دخالت های روسیه نسبت بدهند.

مقامات انگلیسی در اولین گام از مارک زاکربرگ رئیس شبکه اجتماعی فیس بوک خواسته‌اند تا با بررسی دقیق موضوع مشخص کند تا آیا روس ها در این زمینه نقشی داشته اند یا خیر.

زاکربرگ هم قول داده تحقیقات مناسبی در این مورد انجام دهد تا دستکاری افکار عمومی مردم انگلیس از طریق انتشار اخبار جعلی احتمالی در این مورد و همچنین نمایش تبلیغات سیاسی مغرضانه سیاسی توسط روس ها مشخص شود.

البته قرار است علاوه بر روس ها در مورد تلاش دیگر کشورهای خارجی برای تاثیرگذاری بر رای مردم به منظور خروج از اتحادیه اروپا نیز تحقیق شود.

فیس بوک چند هفته قبل از صرف هزینه و نمایش دهها پیام تبلیغاتی به ارزش 100 هزار دلار توسط یک گروه روسی به منظور نمایش اخبار دروغین در این شبکه اجتماعی با هدف تاثیرگذاری بر نتایج انتخابات به نفع دونالد ترامپ د سال 2016 خبر داده بود. تبلیغات یادشده توسط 10 میلیون آمریکایی مشاهده شده بود. کنگره آمریکا نیز به طور مستقل در حال تحقیق در این زمینه است.