تعلل و تاخیر زیاد در اعلام مدل‌های ممنوعه طرح رجیستری

تعلل و تاخیر زیاد در اعلام مدل‌های ممنوعه طرح رجیستری
تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۶

قرار بود پس از آغاز مانیتورینگ شبکه در طرح رجیستری، فاز اعمال سیاست‌ها از طریق اعلام نخستین سری مدل های ممنوعه توسط وزیر ارتباطات آغاز شود که با ورود گوشی آیفون X عملا فاز اعمال سیاست‌ها بی‌صدا آغاز شده است.

به گزارش گرداب، طرح رجیستری گوشی تلفن همراه از 28 مهرماه در سراسر کشور آغاز شده است.

مقرر شد در فاز نخست این طرح فعلاً مانیتورینگ شبکه آغاز شود و محدودیتی روی گوشی‌ها اعمال نشود.

طبق اعلام قبلی، اعمال محدودیت روی گوشی‌ها از یک یا دو مدل گوشی منتخب آغاز خواهد شد و برای جلوگیری از سوء استفاده قاچاقچیان و مواجهه مردم و فروشندگان با مشکل رجیستر نشدن گوشی‌های خریداری شده یا موجود، یک مهلت چند روزه برای این گوشی‌ها در نظر گرفته شود.

اگر چه طبق زمان بندی طرح مسئولان در نظر داشتند مدل‌های ممنوعه فاز اول تقریبا در اول آبان ماه اعلام شوند، اما امروز که هفته سوم آبان ماه است هنوز مدل‌ها اعلام نشده‌اند.

البته دهقانی نیا سخنگوی کمیته اجرای رجیستری درباره دلیل اعلام نشدن برندها و مدل‌های گوشی تلفن همراه مشمول طرح رجیستری به فارس گفته بود: «می‌خواهیم بازار خودش را با شرایط جدید وفق دهد زیرا اگر بصورت یکباره برندها و مدل‌های مشمول طرح اعلام شود حلقه آخر (فروشندگان) متضرر می‌شوند و این امر شایسته نیست. اعلام برندها و مدل‌های مشمول طرح رجیستری گوشی تلفن همراه محدودیت‌هایی را برای فروشندگان ایجاد می‌کند و ما هم قصد نداریم که این محدودیت یک دفعه اعمال شود، تأخیر در اعلام برندها و مدل‌ها فرصتی را برای فروشندگان موبایل فراهم می‌کند، تا خودشان را با شرایط تطبیق دهند.»

بنابراین به نظر می‌رسید تأخیر در اعلام مدل‌ها با هدف پیشگیری از التهاب در بازار و ارائه فرصت بیشتر به فروشندگان برای فروش کالاها انجام شده است.

اجرای این مرحله از طرح رجیستری گوشی موبایل با عرضه جهانی گوشی آیفون X اپل و ورود نمونه هایی از این مدل به کشور همزمان شد. به تناسب شرایط در این مورد خاص دهقانی نیا ناگزیر به توضیح شد که هیچ ثبت سفارشی برای واردات قانونی آیفون X در گمرک انجام نشده و گفت: «از این رو تمامی گوشی‌های آیفون  X در بازار قاچاق هستند و پس از اعمال سیاست‌ها در طرح رجیستری در شبکه اپراتوری ایران سرویس نمی‌گیرند.»

به این ترتیب در حالی که اعلام مدل های ممنوعه به وزیر ارتباطات موکول شده بود، عملا فاز اعمال سیاست در طرح رجیستری آغاز شد و آغاز آن با گوشی آیفون X بود. 

همچنان که اکنون نیز به گفته فعالان بازار، گوشی های آیفون X موجود در بازار که غیرقانونی وارد کشور شده اند پس از روشن شدن پیغامی دریافت می کنند مبنی بر اینکه به دلیل عدم ثبت در گمرک گوشی تنها یک ماه مهلت استفاده دارد.

پس از مشخص شدن نخستین مدل ممنوعه در پیگیری فارس از دیگر مدل‌ها و برندهای گوشی تلفن همراه مشمول فاز نخست طرح رجیستری، دهقانی‌نیا به فارس، گفت: «هنوز هم برای اعلام گوشی‌های تلفن همراه مشمول طرح در انتظار نظر آقای آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم، تا در صورت اعلام نظر وزیر مدل‌ها و برندها را اعلام کنیم.  آقای وزیر می‌گویند باید در این موضوع به صورت 100 خاطر جمع شوند و بعد مدل‌ها و برندهای مشمول طرح اعلام شود.»

دهقانی‌نیا می گوید: «بازخورد اصناف درباره اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه، خوب بوده است و آنها می‌خواهند تا هر چه زودتر برندها و مدل‌های‌ مشمول طرح رجیستری اعلام شود و این طرح وارد مراحل بعدی شود.»

عبور از فاز مانیتورینگ و ورود به مرحله دوم طرح رجیستری گوشی منتظر وزیر ارتباطات است که با توجه به حضور وزیر در مراسم پیاده‌روی اربعین، تصمیم گیری احتمالی شاید پس از بازگشت و بررسی شرایط بازار و نتایج فاز نخست طرح انجام شود.