تغییر شیوه کپچا توسط فیسبوک

تغییر شیوه کپچا توسط فیسبوک
تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۳۹۶

شرکت فیس‌بوک در آینده‌ای نزدیک شیوه‌ی جدیدی از کپچا را به کار خواهد گرفت که بر اساس آن تصاویر واقعی افراد را درخواست می‌کند.

به گزارش گرداب،  به تازگی تصویری در توییتر منتشر شده است که نشان می‌دهد شرکت فیس‌بوک در آینده‌ای نزدیک کپچای (Captcha) جدیدی را به کار خواهد گرفت.
بر اساس تصویر بالا که توسط فیس‌بوک نیز مورد تأیید قرار گرفته است، احتمالاً این شرکت در آینده‌ای نزدیک از کاربران درخواست می کند-برای اثبات این که شخصی واقعی قصد ورود را به حساب کاربری دارد- تصویری واضح از چهره‌ی خود را بارگذاری بکنند.
در متن پیام منتشر شده آمده است:

لطفاً تصویری واضح از صورت خود را منتشر کنید. ما آن‌ها را بررسی کرده، آن را برای همیشه از سرورهای خود پاک خواهیم کرد.

سخنگوی فیس‌بوک گفت:

بررسی تصویر به ما کمک می‌کند تا فعالیت‌های مشکوک را در نقاط مختلف وب‌گاه مانند ساخت حساب کاربری، ارسال درخواست دوستی، پرداخت هزینه‌، ایجاد یا تغییر تبلیغات شناسایی کنیم.

به علاوه اعلام شد روند بررسی عکس و شناسایی فعالیت‌های مشکوک کاملاً خودکار صورت خواهد گرفت. همچنین فیس‌بوک برای اینکه مطمئن شود حساب کاربری معتبر است، منحصر به فرد بودن عکس را مد نظر قرار می‌دهد.
سخنگوی فیس‌بوک توضیح داد تجزیه و تحلیل عکس تنها یکی از چندین روش موجود است که به صورت دستی یا خودکار به شناسایی فعالیت‌های مشکوک می‌پردازند. البته وی  به منظور جلوگیری از دست‌کاری سامانه‌ی جدید خود از ارائه‌ی جزئیات بیشتر خودداری کرد.
به نظر می‌رسد بعد از اینکه کاربران تصویر خواسته شده را بارگذاری کردند، تا زمان تأیید عکس از حساب کاربری خود به بیرون هدایت می‌شوند. سپس پیامی با محتوای زیر برای کاربر به نمایش در می‌آید:
«شما هم‌اکنون نمی‌توانید واردش شوید. ما بعد از بررسی تصویر با شما تماس خواهیم گرفت. هم‌اینک به دلایل امنیتی از فیس‌بوک خارج خواهید شد.»
شرکت فیس‌بوک زمان دقیقی را برای به کار گرفتن ابزار بالا اعلام نکرد؛ اما با توجه به اطلاعات منتشر شده در ردیت، احتمالاً از ماه آوریل استفاده از آن شروع خواهد شد.