هشدار پلیس آمریکا درباره حمله بدافزار خطرناک به روترهای اینترنت وای‌فای

هشدار پلیس آمریکا درباره حمله بدافزار خطرناک به روترهای اینترنت وای‌فای
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۳۹۷

اداره تجسس و پلیس فدرال آمریکا (FBI) در بیانیه‌ای اعلام کرده که تمامی کاربران اینترنت وای فای باید دستگاه مودم و روترهای خانه و محل کار خود را ریبوت کنند تا از گزند بدافزار جدید و خطرناک در امان بمانند.

به گزارش گرداب، اداره تجسس و پلیس فدرال آمریکا (FBI) در بیانیه خود خطاب به تمام کاربران اینترنتی در جهان اعلام کرد که مودم و روترهای اینترنت وای فای (wifi) خود را ریبوت (reboot) کنند تا در مقابل بدافزار خطرناک و جدیدی که به تازگی از سوی هکرها و مجرمان سایبری روسی منتشر شده است، در امان بمانند.

متخصصان امنیت سایبری فعال در پلیس فدرال آمریکا همچنین عنوان کرده‌اند که هکرهای روسی به منظور نفوذ و دستیابی به اطلاعات شخصی و حریم خصوصی کاربران اینترنت در جهان، قصد دارند بدافزار خطرناک و قدرتمندی را منتشر کنند تا کنترل دستگاه‌های الکترونیکی و رایانه کاربران موردنظر را در دست گرفته و به منظور دسترسی به اهداف شوم خود، از آن سوءاستفاده کنند.

آنها گزارش داده‌اند بسیاری از سرورهایی که روترهای خود را ریبوت کرده‌اند، جلوی فعالیت و انتشار این بدافزار به رایانه و دستگاه‌های متصل به آن را گرفته و بدافزار مربوطه را غیرفعال کرده‌اند.

گروهی از متخصصان امنیت سایبری شرکت سیسکو همچنین اعلام کرده‌اند که بالغ بر ۵۰۰ هزار دستگاه روتر در بیش از ۵۴ کشور جهان گرفتار این بدافزار شده‌اند.

این بدافزار که وی پی ان فیلتر (VPN Filter) نام دارد، بیشتر روتر کاربران خانگی و شرکت‌های کوچک را هدف قرار داده است چراکه شرکت‌های بزرگ با متخصصان امنیت سایبری فعالی که در اختیار دارند، هر از گاهی اقدامات امنیتی لازم را برای اتصال‌های اینترنتی خود انجام می‌دهند اما کاربران خانگی یا شرکت‌های کوچک اهمیتی به این مساله نمی‌دهند، در نتیجه هدف بسیار مناسبی برای هکرها و مجرمان سایبری برای نفوذ و دسترسی به اطلاعات موردنظر می‌شوند.این بدافزار ترافیک داده کاربران را نظارت کرده، فعالیت‌های آن‌ها را تحت بررسی قرار داده و آن‌ها را از بین می‌برد و در آخر نیز دسترسی آن‌ها به اینترنت را قطع می‌کند.

بر اساس گزارش‌های پلیس تجسس فدرال آمریکا، روترهایی با برندهای Linksys،  Netgear، TP-Linkو  MikroTikبیشتر در معرض آسیب‌پذیری و حملات سایبری این بدافزار قرار دارند.

بنابراین تمامی کاربران باید به تنظیمات روتر اینترنت وای فای خود رفته و آن را با ریبوت کردن، در قبال بدافزار مربوطه ایمن و مصون سازند و از حریم خصوصی و اطلاعات رایانه خود محافظت کنند.