تب سوداگری در بازار موبایل بالا رفت/ وزیر ارتباطات: ممکن است ضرر کنید

تب سوداگری در بازار موبایل بالا رفت/ وزیر ارتباطات: ممکن است ضرر کنید
تاریخ انتشار : ۱۲ تير ۱۳۹۷

در پی اقدام برخی شرکت‌های واردکننده تلفن همراه که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده و برای فروش محصولات‌شان با همین نرخ صف فروش تشکیل داده‌اند، وزیر ارتباطات نسبت به رویکرد برخی مردم برای خرید موبایل و فروش گران‌تر در آینده هشدار داد.

به گزارش گرداب، هم‌زمان با افزایش چشم‌گیر قیمت گوشی‌های تلفن همراه در بازار موبایل کشور، برخی واردکنندگان این محصول طی روزهای اخیر با ادعای عرضه گوشی‌های وارداتی با ارز 4200 تومانی به همان قیمت در بازار، درصدد به تعادل رساندن بازار برآمده‌اند.

بر همین اساس روز گذشته در یکی از بازارهای موبایل کشور برای خرید آیفون وارداتی با ارز 4200 تومانی صفی طولانی توسط مردم تشکیل شده بود؛ اما متأسفانه زمانیکه لیست قیمت‌های فروش هشت و هفت میلیون تومانی را برای آیفون‌های ایکس 256 و 64 گیگابایتی را برای فروش این آیفون‌های وارداتی با ارز دولتی مشاهده می‌کردید، متوجه می‌شدید که فروشندگان تنها شعار داده و در عمل ملتزم به فروش برحسب ضابطه نبوده‌اند.

این عوام‌فریبی نه تنها منجر به تعادل بازار نمی‌شود بلکه از روز گذشته کاربران بسیاری در شبکه‌های اجتماعی اقدام به واکنش نسبت به این اقدام کرده‌اند.

به گزارش تسنیم، با توجه به وضعیت غیرشفاف بازار این بخش و عدم نظارت بر قیمت فروش محصولات الکترونیکی بازار، بار دیگر منجر به واکنش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شد.

محمد جواد آذری جهرمی درباره اقدام برخی افراد برای حضور در صف خرید گوشی‌های وارد شده با ارز 4200 تومانی گفت: با توجه به مباحثی که مطرح می‌شود و ممکن است برای ادامه فرآیند واردات گوشی، ارز 4200 تومانی تعلق نگیرد، برخی افراد به دنبال جمع‌آوری گوشی‌های وارد شده با نرخ 4200 تومان هستند تا در آینده با قیمت بالاتر بفروشند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: طبیعتا با توجه به اتفاقاتی که رخ داده، به نظر می‌رسد اجتناب‌ناپذیر باشد و یک دوران گذار به این شکل را داریم تا بازار به تعادل برسد.

وی تصریح کرد: با این حال چون سیاست بازار به صورت دقیق، مشخص نیست و نرخ ارزی که قرار است برای تأمین و واردات گوشی تخصیص یابد، نهایی نشده است بنابراین معلوم نیست این رویکرد که عده‌ای در پیش گرفته‌اند قطعا به نفعشان باشد.

به زعم این وزیر جوان، در شرایط نامتعادل بازار این اتفاقات می‌افتد و اجتناب‌ناپذیر است.

به گزارش تسنیم، این شائبه نیز مطرح است که واردکنندگان گوشی با ارز 4200 تومانی برای اینکه بتوانند از تنگناهای قانونی و نظارتی عبور کنند اقدام به فروش محصولات خود با تشکیل صف می‌کنند اما در عمل فروش را به همکاران و نقاط فروش خود خواهند داشت تا در مرحله بعد با دپوی محصولات، بتوانند بازار آینده که احتمالا با افزایش قیمت محصولات مواجه هستیم را مجددا راهبری کنند و به سود سرشاری برسند.