«نه»دنیای فناوری به تصمیمات ترامپ/دانشمندان به خیالبافی متهم شدند

«نه»دنیای فناوری به تصمیمات ترامپ/دانشمندان به خیالبافی متهم شدند
تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۳۹۷

با گذشت ۱.۵ سال از شروع ریاست جمهوری دونالد ترامپ، همچنان موج اعتراضها از سیاستهای وی در دنیای علم و فناوری ادامه دارد و تصمیمات رئیس جمهور آمریکا در این حوزه با حواشی بسیاری همراه است.

به گزارش گرداب، از دونالد ترامپ به عنوان نخستین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا یاد می شود که رابطه خوبی با علم و فناوری ندارد و انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور آمریکا به کابوسی برای جامعه علمی و شرکت‌های مهم فناوری دنیا تبدیل شده است.

چرا که از همان ابتدا و در روزهای قبل از انتخابات ۲۰۱۷ ریاست جمهوری ایالت متحده، سیاست‌ها و وعده‌های ترامپ هیچ‌گاه به مذاق اهالی علم و فناوری خوش نیامد و پس از پیروزی این میلیاردر نیویورکی در انتخابات ریاست جمهوری نیز، تصمیمات وی همیشه پرحاشیه و دردسرساز بوده است.

تاکید وی برای قطع اینترنت در برخی مناطق دنیا، لغو پیمان آب و هوایی پاریس، سوءاستفاده از اطلاعات میلیون ها کاربر و الزام وی برای فروش ابزار کنترل و نظارت از سوی شرکتهای فناوری به پلیس و سازمان های اطلاعاتی از جمله تصمیماتی است که طی این مدت، با حاشیه های بسیاری همراه بوده است. در کنار این تصمیمات می توان به موضوع قانون ضد مهاجرت ترامپ نیز اشاره کرد که به صورت غیرمستقیم، شرکتهای بزرگ فناوری را به دردسر انداخت.

اطلاعات میلیون ها کاربر فیس بوک به سرقت رفت

موضوع سوءاستفاده از اطلاعات میلیونها کاربر شبکه اجتماعی فیسبوک در کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، در اسفندماه سال ۹۶ ، موج گسترده ای از خشم دنیای فناوری را در مورد سیاستهای رئیس جمهور آمریکا به راه انداخت.

چرا که مشخص شد موسسه «کمبریج آنالیتیکا» که در زمینه‌ داده‌کاوی فعالیت دارد، بدون کسب اجازه، اطلاعات کاربران فیسبوک را در اختیار داشته و در کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ از این اطلاعات برای ایجاد تکنیک‌هایی استفاده کرده که رأی‌دهندگان را مورد هدف قرار می‌داده است.

اسناد فاش شده از سوی فیسبوک و مصاحبه‌ کارمندان سابق این شرکت، از این راز پرده برداشت و مشخص شد که تیم دونالد ترامپ با بهره‌گیری از فیسبوک، پروفایل میلیون‌ها کاربر این شبکه‌ اجتماعی را مورد سوءاستفاده قرار داده و مدل‌هایی برای تغییر رای به واسطه تبلیغات هدفمند ایجاد کرده که در شناخت تمایلات درونی‌ کاربران، موثر واقع شده است.

این سوء استفاده از طریق یک اپلیکیشن صورت گرفت که به‌عنوان ابزاری پژوهشی برای روانشناسان لیست‌ شده بود؛ در ابتدا قرار بود این اپلیکیشن به کاربران یک پروفایل شخصیتی ارائه دهد و کاربران با اشتراک‌گذاری اطلاعات خود با این اپلیکیشن موافقت کرده بودند؛ اما براساس گزارش ها، ظاهرا تنها بخش کوچکی از کاربران با اشتراک‌گذاری اطلاعات خود با طرف‌های دیگر موافق بودند.

اما بعدا مشخص شد که این اپلیکیشن به تمام اطلاعات موجود در حساب کاربری فیسبوک افراد و دوستان آنها دسترسی داشته است و هنگامی که فیسبوک، متوجه قرارگیری اطلاعات کاربران در اختیار این موسسه شد، خواستار نابودی این اطلاعات شد و پس از افشا شدن این رخداد نیز حساب های رسمی مربوط به «آزمایشگاه های ارتباطات راهبردی» (SCL) و شرکت تابعه آن یعنی «کمبریج آنالیتیکا» را به خاطر تخطی از شرایط استفاده، به حالت تعلیق درآورد.

پس از آن بود که در فروردین سال ۹۷ مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک در جلسه سنای آمریکا اعتراف کرد که با فروش اطلاعات کاربرانش به موسسه «کمبریج آنالیتیکا» در کمپین انتخاباتی ترامپ، باعث شده که سهم عمده‌ای در پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا داشته باشد.

درخواست کارکنان آمازون برای همکاری نکردن با سازمانهای اطلاعاتی

اعتراض به سیاستهای ترامپ تا جایی پیش رفته که کارکنان غولهای فناوری دنیا نیز خواستار قطع همکاری این شرکتها با نهادهای اطلاعاتی و نظامی آمریکا هستند.

به تازگی تعدادی از کارکنان شرکت آمازون با ارسال نامه ای برای جف بزوس موسس و مدیرعامل این شرکت، از وی خواستند تا از فروش ابزار کنترل و نظارت به پلیس و سازمان های اطلاعاتی آمریکا خودداری کند.

در بخشی از این نامه از جف بزوس خواسته شده تا فروش یک نرم افزار شناسایی هویت موسوم به Rekognition را به سازمان های نظامی و اطلاعاتی آمریکا متوقف کند و همچنین دسترسی شرکت Palantir را به خدمات تحت وب آمازون متوقف کند. شرکت Palantir در زمینه جمع آوری اطلاعات کاربران از اینترنت و فضای مجازی فعال است و این اطلاعات را دسته بندی و تجزیه و تحلیل می کند.

پیش از این نیز کارکنان گوگل و مایکروسافت به دلایل مشابه اعتراضاتی را به سیاستهای ترامپ داشته و خواستار پایان هرگونه همکاری با ارتش و دیگر نهادهای نظامی و اطلاعاتی ایالات متحده بودند.

مذاکره برای قطع اینترنت

اخبار منتشر شده از تفکرات دونالد ترامپ در خصوص استفاده از ابزارهای فناوری نشان می دهد که وی به ندرت از ایمیل برای ارسال مطالب خود استفاده می‌کند و حتی بر این عقیده است که اینترنت ابزاری در جهت ترویج عقاید تروریستی در جهان است. ترامپ پیش از این عنوان کرده بود که گروه داعش برای جذب نیرو از شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بهره می‌برد و پیشنهاد داد که مذاکره‌ای با بیل گیتس برای قطع اینترنت در برخی مناطق دنیا داشته باشد.

محدودیت واردات و صادرات محصولات کامپیوتری

همچنین سیاستهای ترامپ در مورد محدودیت پیمان نفتا (معاهده تجارت آزاد کشورهای آمریکا، مکزیک و کانادا) یکی دیگر از مواردی است که به دلیل محدودیت در واردات و صادرات محصولات کامپیوتری، سبب شد مدیران شرکتهای فناوری آمریکایی دل خوشی از وی نداشته و برای مثال مدیرعامل «اچ پی» در واکنش به این تصمیم ترامپ اعلام کرده بود که درصورتیکه این تصمیم عملیاتی شود، شرکت‌های فناوری آمریکایی به شدت آسیب پذیر می‌شوند.

ستیز با شرکتهای فناوری

مواضع خصمانه ترامپ در رابطه با دنیای فناوری به همین جا ختم نمی شود و وی همانطور که در کمپین‌های تبلیغاتی خود عنوان کرده بود، به محض ورود به کاخ سفید، شرایط دریافت ویزای شرکت‌های «دره سیلیکون» را برای جذب نیروهای خارجی تغییر داد.

رئیس جمهور آمریکا همچنین بارها تاکید کرد که با شرکت‌هایی همچون اپل، گوگل و حتی مایکروسافت که از ارائه اطلاعات کاربرانشان به پلیس فدرال ممانعت به عمل می‌آورند، به شدت برخورد خواهد کرد.

مخالفت غولهای فناوری دنیا در برابر تصمیمات جنجالی ترامپ

با وجود اینکه شرکت‌های بزرگ و کوچک تکنولوژی در آمریکا به نیروهای مهاجر تکیه دارند و سال‌ها امکان ورود و خروج بدون محدودیت برای این مهاجران نخبه وجود داشت، دونالد ترامپ در بهمن ماه سال ۹۵ تصمیم گرفت که ورود این مهاجران را به آمریکا محدود کند.

این تصمیم با مخالفت بسیاری از شرکتهای بزرگ فناوری مواجه شد و این شرکتها معتقد بودند که این تصمیم جنجالی، برنامه پیشرفت اقتصادی شرکت های حوزه فناوری و دره سیلیکون ( سیلیکون ولی) را به شدت تحت شعاع قرار می دهد.

تحقیقات بنیاد ملی سیاست آمریکا در زمینه مهاجرت، نشان می‌دهد که بیش از نیمی از استارت آپ‌ها و شرکت‌های نوپای تکنولوژی آمریکا با ارزش یک میلیارد دلاری یا بیشتر، دست‌کم یک مهاجر را به‌عنوان موسس و بنیانگذار در اختیار دارند. درهمین حال دو سوم شرکت‌های بزرگ تکنولوژی آمریکا از نظر سرمایه بازار، از سوی مهاجران مدیریت می‌شوند که از آن جمله می توان به ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت و ساندار پیچای مدیرعامل گوگل اشاره کرد.

از سوی دیگر گفته می شود که حدود دو سوم افرادی که در زمینه‌های کامپیوتر و علوم IT در سیلیکون‌ولی کار می‌کنند، در خارج از آمریکا متولد شده‌اند.

«نه» دنیای فناوری به قانون ضدمهاجرتی ترامپ

باتوجه به تعداد بالای مهاجران شاغل در شرکت های بزرگ تکنولوژی، دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مورد محدودیت مهاجران، واکنش های گوناگونی در سطح شرکت های تکنولوژی به همراه داشت.

برای مثال سرگی برین بنیانگذار گوگل در اولین اقدام در فرودگاه بین المللی شهر سانفرانسیسکو در کنار معترضان قرار گرفت و مخالفت جدی این شرکت را با قانون ترامپ اعلام کرد. همینطور ساندار پیچای مدیرعامل این شرکت در نامه ای اعلام کرد که «حدود ۱۰۰ نفر از کارکنان این شرکت تحت تاثیر این قانون قرار می‌گیرند و این دردناک است که می‌بینیم بعضی از همکاران ما به خاطر این دستور، هزینه می‌پردازند.»

بر اساس اعلام ورج، تیم کوک مدیر عامل شرکت اپل نیز در پیغامی با ابراز نگرانی در مورد این تصمیم اعلام کرد که اپل از قانون جدید مهاجرت حمایت نمی کند و از آن تبعیت نخواهد کرد. چرا که بدون وجود مهاجران، اپل شکل نمی ‌گرفت و هیچ‌ کدام از نوآوری‌ها و موفقیت‌های امروز به‌ دست نمی ‌آمد.

براد اسمیت رئیس حقوقی مایکروسافت هم در واکنش به این قانون تاکید کرد که این شرکت به مهاجرت متعادل مهاجران نخبه و متخصص و ایجاد فرصت‌های مهاجرت برای نخبگان و متخصصان جوان مطیع قوانین آمریکا اعتقاد دارد.

زاکربرگ مدیرعامل فیس بوک نیز در این رابطه گفت که «من نگران تاثیرات این فرمان اجرایی رئیس‌جمهوری ترامپ هستم. پدربزرگ و مادربزرگ من از آلمان، اتریش و لهستان به آمریکا آمده‌اند و والدین همسرم نیز از چین و ویتنام؛ آمریکا ملتی تشکیل شده از مهاجران است و ما باید به آن افتخار کنیم.»

درخصوص این تصمیم ترامپ شرکتهای نتفلیکس و توئیتر هم مخالفتهای خود را اعلام کردند؛ به گفته رید هستینگز مدیرعامل نتفلیکس، اقدامات ترامپ به کارکنان این شرکت در سراسر جهان آسیب می زند و این مسئله دردآور است.

توئیتر نیز در شناسه رسمی خود اعلام کرد که این شرکت توسط مهاجرانی از تمامی ادیان بنا شده و از همه آنها پشتیبانی و حمایت می‌کند.

دادخواست قانونی اهالی سیلیکون ولی علیه ترامپ

در نهایت پس از اعتراضات گسترده اهالی سیلیکون ولی به فرمان مهاجرت ترامپ، سران دنیای تکنولوژی به گزینه های قانونی روی آوردند.

بر اساس اعلام رویترز، در این زمینه «باب فرگوسن» دادستان کل واشنگتن، دادخواستی را علیه ترامپ تشکیل داد و شرکتهای بزرگ فناوری همچون مایکروسافت، آمازون و اکسپدیا نیز حمایت خود را به دلیل تاثیرات این تصمیم منفی، از این دادخواست اعلام کردند.

اساتید دانشگاهی به دونالد ترامپ نامه زدند

دانشمندان و محققان نیز بارها نگرانی خود را از اقدامات دولت ترامپ اعلام کردند و بسیاری از اساتید رشته‌های فیزیک، جغرافیا و علوم پزشکی با سیاست‌های ترامپ در زمینه طرح‌های درمانی، مسائل آب‌ و هوا و تحقیقات سلول‌های بنیادی مخالف هستند.

برای مثال پس از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا، چندین استاد دانشگاه در این کشور با ارسال نامه مشترکی به وی، نسبت به مواضع و انتخاب‌های وی درباره کابینه ابراز نگرانی کردند.

در بخشی از این نامه آمده بود: «ما اساتید دانشگاه‌های آمریکا ترجیح می‌دهیم به کارهای علمی بپردازیم اما آنچه از طرز تفکر شما دریافته‌ایم این است که به سختی می‌توان در این شرایط، به کار علمی و تحقیقاتی پرداخت.»

دانشمندان به خیالبافی متهم شدند

در ادامه اعتراضات از سیاست‌های جنجالی و تبعیض‌آمیز دولت امریکا، دویچه وله اعلام کرد که هزاران نفر از دانشمندان و محققان کشور آمریکا با برگزاری تظاهراتی در پایتخت این کشور، به سیاست‌های ترامپ در زمینه تغییرات آب و هوایی اعتراض کردند.

علت افزایش اعتراضات در بین پژوهشگران و محققان آمریکا، تصمیماتی است که ترامپ در زمینه‌های علمی اتخاذ کرده و تصمیم وی در مورد «پیمان پاریس- پیمان نامه سازمان ملل در تغییر اقلیم-» باعث نارضایتی و ناخشنودی پژوهشگران و محققان آمریکا شده است.

طبق تصمیمات رئیس ‌جمهور آمریکا، آژانس دفاع از محیط زیست (EPA) و وزارت محیط زیست آمریکا از برگزاری کنفرانس‌های مطبوعاتی منع شدند و به آن‌ها دستور داده شد که از به‌روزرسانی سایت‌های خود اجتناب ورزند. فراتر از آن به مدیریت پارک ملی دستور داده شد که از شبکه توئیتر برای خبررسانی استفاده نکند.

شرکت‌کنندگان در این تظاهرات پلاکاردها و دست نوشته‌هایی به همراه داشتند و معتقد بودند که «ترامپ کسی است که نه به دانش تکامل اعتنایی می‌کند و نه برای هشدارهای مربوط به تغییرات آب و هوایی ارزشی قائل است. حتی همه این هشدارها را خیال‌بافی دانشمندان می‌داند.»

این تنها اقدام ترامپ نبود که واکنش اعتراضی گسترده‌ای را در پی داشته است. از دیگر اقدامات عجیب رئیس جمهور کنونی آمریکا، دستور پاک کردن اطلاعات مربوط به تغییرات آب و هوا از وبسایت آژانس حفاظت محیط زیست این کشور بود. با رسانه‌ای شدن این موضوع، سایت جنجالی ویکی‌لیکس در پیامی توئیتری به دانشمندان پیشنهاد داد این اطلاعات را در ویکی‌لیکس منتشر کنند.

انتخاب قاضی مدافع جاسوسی سایبری

در کنار این موضوع، انتخاب قاضی برت کاواناف به عنوان نامزد ترامپ برای حضور در دیوان عالی آمریکا از دیگر اقداماتی است که در تیرماه امسال از سوی ترامپ صورت گرفت و باعث افزایش خشم دنیای فناوری از رئیس جمهور آمریکا شد. چرا که از قاضی برت کاواناف به عنوان فردی نام برده می شود که مدافع جاسوسی های سایبری کاخ سفید است.

وی پیش از این در دادگاه عالی تجدیدنظر ایالات متحده، قوانین مربوط به بی طرفی اینترنت را غیرقانونی توصیف کرده و خواستار تغییر آن شده بود.

قاضی کاواناف از مدافعان جاسوسی های سایبری آژانس امنیت ملی آمریکا در فضای مجازی محسوب می شود و پیش از این تصریح کرده بود که برنامه جمع آوری انواع «متا دیتا» در اینترنت توسط دولت، با قانون اساسی آمریکا کاملا مطابقت دارد. به همین دلیل کارشناسان فناوری معتقدند با توجه به چنین دیدگاه هایی، دولت ترامپ جاسوسی های سایبری خود از کاربران اینترنت را شدت خواهد بخشید.

سیاست خصمانه ترامپ برای مقابله با شرکت های فناوری چینی

دونالد ترامپ سیاستهای جدیدی را برای ایجاد موانع متعدد برای جلوگیری از سرمایه گذاری چینی ها در صنایع فناوری آمریکا و صادرات محصولات تکنولوژی به این کشور آسیایی نیز در پیش گرفته است؛ هدف اصلی از این دو سیاست که در راستای منازعه تجاری چین و آمریکا قرار دارند، مقابله با برنامه «ساخت چین ۲۰۲۵» دولت پکن است که با هدف پیشرفت چشمگیر در فناوری و پشت سر گذاشتن کشورهای دیگر طراحی شده است.

بدین منظور در تیرماه امسال اعلام شد که وزارت خزانه داری ایالات متحده در حال تدوین قوانینی است تا از فروش مراکز فعال در زمینه فناوری های صنعتی برجسته به شرکت هایی که حداقل ۲۵ درصد مالکیت آنها در دست چینی ها است، جلوگیری شود.

دراین راستا و همزمان با اوج گرفتن منازعه تجاری چین و آمریکا، واشنگتن تعرفه ۲۵ درصدی را برای کالاهای تکنولوژیک چینی در نظر گرفته که از ماه آتی اجرایی خواهد شد؛ از سوی دیگر ترامپ که ظاهرا قصد عقب نشینی ندارد، تهدید کرده اگر طرف مقابل دست به اقدام تلافی جویانه بزند تعداد کالاهای مشمول تعرفه را تا دو برابر افزایش خواهد داد.

فعالان دنیای مجازی، ترامپ را احمق می نامند

در نهایت اینکه در همین روزهای اخیر یک سایت خبری به نام ورج اعلام کرد که گروه زیادی از فعالان دنیای مجازی در اعتراض به سیاست های ترامپ در زمینه جداکردن فرزندان مهاجران غیرقانونی از والدینشان و دیگر سیاست های خصمانه و غیرانسانی وی یک ابتکار عمل به خرج داده اند. این افراد با ارسال انبوهی از تصاویر ترامپ برای جستجوگر گوگل و استفاده از برچسب احمق برای این تصاویر، الگوریتم های هوش مصنوعی جستجوگر مذکور را دستکاری کرده و تغییر داده اند.

این اولین بار نیست که کاربران گوگل با دستکاری الگوریتم های این جستجوگر تلاش می کنند به اهداف سیاسی خود برسند.