خسارات چند میلیون دلاری حملات سایبری

خسارات چند میلیون دلاری حملات سایبری
تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۳۹۷

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها، خسارات حمله سایبری بدافزار سم سم (SamSam) به حدود ۶ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش گرداب، طبق گزارش‌های منتشره، آمار حملات سایبری و هک در سال ۲۰۱۷ به اوج خود رسیده است و برآوردها نیز حاکی است که رکورد حملات سایبری در سال آینده میلادی ۲۰۱۸ شکسته خواهد شد.

بدافزارها، باج ‌افزارها و حملات DDOS از جمله تهدیدهای امنیتی بودند که از سال ۲۰۱۶ کاربران فضای مجازی را در معرض خطر حملات سایبری قرار داده‌اند و موجب لو رفتن اطلاعات شخصی و محرمانه آن‌ها شده است.

حملات سایبری که توسط بدافزار سم سم ( Sam sam) به نهادها، سازمان‌ها و شرکت‌های بسیاری در جهان صورت گرفته است، خسارات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به این سازمان‌ها وارد کرده‌اند.

این حمله سایبری که از دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون به خیل عظیمی از کاربران در جهان هجوم آورده است، نزدیک به ۶ میلیون دلار خسارت ایجاد کرده و قربانیان زیادی را متحمل صدمات جبران ناپذیری همچون از دست رفتن اطلاعات خصوصی، محرمانه و مالی آن‌ها کرده است.  

با توجه به نتایج پژوهش‌های انجام شده، میزان حملات سایبری در سال آینده میلادی ۲۰۱۸ به اوج خود خواهد رسید، بنابراین تمامی شرکت‌های کوچک و بزرگ در سراسر جهان موظف خواهند بود اقدامات و تمهیدات لازم را برای مقابله با هک شدن اتخاذ کنند تا در برابر مجرمان سایبری و حملات و خسارات جبران ناپذیر آن‌ها، آسیب‌پذیری کمتری داشته باشند و ضریب امنیت اطلاعات خود و مشتریان خود را به بالاترین حد ممکن برسانند.

بنابراین می‌توان گفت خطر حملات سایبری در کمین تمامی افراد، کاربران و شرکت‌های کوچک و بزرگ در جهان است و دیگر نمی‌توان ادعا کرد که کسی از گزند و خطرات حملات سایبری در امان است.

در سال جاری میلادی باج افزار، بدافزار و ویروس‌های رایانه‌ای بسیاری در سراسر جهان، اطلاعات محرمانه، خصوصی و مالی میلیون‌ها نفر را به سرقت بردند و میلیاردها دلار به شرکت های مربوطه و دولت‌ها خسارت وارد کرده‌اند. حمله سایبری توسط بدافزار واناکرای (WannaCry) به طور قطع یکی از مهلک‌ترین حملاتی است که در طول سال‌های اخیر صورت گرفته است.

حملاتی که بدافزار واناکرای در سال گذشته به کشورها، سازمان‌ها و شرکت‌های بسیاری داشت، خسارات جبران‌ناپذیر بسیاری را برای آن‌ها برجای گذاشت. به تازگی نیز ویروس رایانه‌ای و بدافزار "خرگوش بد" سر و صدای بسیاری به راه‌انداخته است و به شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات کوچک و بزرگی در کشورهای مختلف بخصوص در اروپا حمله کرده و اطلاعات محرمانه آن‌ها را به سرقت برده است.

یکی دیگر از بدافزارهایی که زیرساخت‌های کشورهای زیادی را در جهان با مشکلات و چالش‌های جدی مواجه کرده است، به طور قطع بدافزار سم سم ( Sam Sam) بوده است. در آخر باید به این نکته مهم اشاره کرد که افزایش تعداد حملات سایبری در جهان، برای همه مردم و دولت‌ها زنگ خطری محسوب می‌شود که درصورت اهمال‌کاری و سهل‌انگاری، باید متحمل ضرر و زیان‌های متعددی باشند. پس بهتر است شرکت‌های مالی و بخصوص موسسات خیریه برای مقابله با تهدیدات احتمالی در فضای سایبری، از تمام قدرت خود استفاده کرده و به مقابله با حملات سایبری بپردازند.