دستگاه‌های فکس هدف جدید هکر ها

دستگاه‌های فکس هدف جدید هکر ها
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۹۷

به تازگی برخی از محققان اعلام کرده‌اند که هکرها قادر خواهند بود به اطلاعات موجود در دستگاه‌های قدیمی فکس دسترسی پیدا کنند.

به گزارش گرداب، به نقل از وب سایت thestar، با توجه به افزایش اهمیت امنیت اطلاعات کاربران و حریم خصوصی آن‌ها، بسیاری از پژوهگشران و محققان فعال در حوزه امنیت سایبری به تازگی با بررسی بسیاری از دستگاه‌های ارسال و دریافت فکس، دریافته‌اند که این دستگاه‌ها درصورت قدیمی بودن، به هکرها و مجرمان سایبری این امکان را می‌دهد تا به اطلاعات موجود و ذخیره شده در آن یعنی پیام‌های ارسال و دریافت شده، دسترسی پیدا کنند.

این محققان که در موسسه تحقیقاتی چک پوینت فعالیت می‌کنند، عنوان کرده‌اند که با بررسی میلیون‌ها دستگاه فکس به این نتیجه رسیده‌اند که هکرها می‌توانند پیام‌های محرمانه و خصوصی افراد را از این طریق به راحتی به دست بیاورند.

به گفته یکی از متخصصان امنیت سایبری، بسیاری از دستگاهای فکس قابل استفاده در ادارات و شرکت‌های مختلف در سراسر جهان بسیار قدیمی و ارتقاء نیافته هستند که این امر می تواند ضریب نفوذ و آسیب‌پذیری آن‌ها را به شدت بالا ببرد.

به طور متوسط، طبق آمارهای منتشره، بالغ بر ۴۵ میلیون دستگاه فکس در جهان روزانه استفاده و این امر موجب می‌شود اطلاعات مهمی نظیر بانکداری، حقوقی و سلامت و بهداشت در دسترس هکرها و مجرمان سایبری قرار بگیرد که درصورت سرقت و افشاگری، امنیت ملی یک کشور را به مخاطره خواهد انداخت.

در ایالات متحده آمریکا، بالغ بر ۷۵ درصد از ارتباطات صورت گرفته در کارهای تجاری توسط دستگاه فکس انجام می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که افزایش امنیت سایبری دستگاه‌ها فکس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.