تاثیر اکوسیستم تلفن‌های همراه بر دیگر صنایع

تاثیر اکوسیستم تلفن‌های همراه بر دیگر صنایع
تاریخ انتشار : ۲۵ مرداد ۱۳۹۷

برخی کارشناسان بر این باورند که هر گوشی تلفن همراه یک گنج است. امروزه تلفن‌های همراه هوشمند کاربرد بسیار گسترده‌ای در زندگی روزمره انسان‌ها پیدا کرده‌اند. از آن سو، روز به روز بر تعداد دارنندگان این ابزار کوچک ولی محبوب و پرکاربرد افزوده می‌شود.

به گزارش گرداب به نقل از وب‌سایت Customer Think، طبق آماری که از Statista به دست داده است تا سال 2019 یعنی فقط یک سال دیگر، تعداد کاربران اسمارت‌فون‌ها به 5 میلیارد نفر خواهد رسید.
این اکوسیستم یک بازار بسیار بزرگ، فریبنده و پرمشتری است که می‌تواند بازارهای دیگر را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.
 
در اینجا به پنج حوزه‌ای که می‌تواند از دنیای موبایل متاثر شود اشاره می‌کنیم:
 
 اینترنت اشیاء
اینترنت اشیاء یا به اختصار IoT، به معنای توانایی دستگاه‌ها در تعامل داشتن با یکدیگر است.
پیش‌بینی می‌شود تا سال 2020 تعداد کل دستگاه‌های فعال در اکوسیستم اینترنت اشیاء به 20 میلیارد و 400 میلیون دستگاه برسد که بخش عمده آن را تلفن‌های همراه تشکیل خواهد داد.
 
اپلیکیشن‌های ابری
ابر (Cloud) یک فناوری جذابی است که باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه‎ی کار با داده‌ها شده و به همین دلیل طرفداران بسیار در جهان دارد.
از برنامه‌های مبتنی بر ابر به عنوان یک رقیب قدرتمند برای اپلیکیشن‌های سنتی یاد می‌شود.
 
اپ‌های ابری نسبت به اپلیکیشن‌های کنونی، فضای کمتری از گوشی را اشغال می‌کنند و این یک مزیت بزرگ به شمار می‌رود.
 
کاربران می‌توانند به راحتی این برنامه‌ها را روی موبایل خود دانلود و نصب کرده و مورد استفاده قرار دهند.

اپلیکیشن‌های پرداخت همراه
در سال گذشته ارزش پرداخت‌های موبایلی به 700 میلیارد دلار رسیده است و این روند قطعاً در آینده نیز با شدت بیشتری ادامه خواهد داشت.
امروزه شرکت‌های بزرگی همچون گوگل و اپل با ورود به این حوزه می‌کوشند، کاربران بیشتری را به استفاده از سرویس خود یعنی Google Wallet و Apple Pay مجاب کنند.
 
گجت‌های پوشیدنی
امروزه این ابزار بسیار متنوع شده‌اند و انواع ساعت‌های مچی هوشمند، دستبندهای هوشمند، کفش‌های هوشمند، دستکش‌های هوشمند و حتی انگشترهای هوشمند را شامل می‌شود.
این وسایل معمولاً در حوزه سلامتی، ورزش و تناسب اندام کاربرد دارند و اغلب، برای عملکرد و دسترسی بهتر، با موبایل کاربر هماهنگ می‌شود.
 
برنامه‌های امنیتی
تا اینجا مشخص شد که یک تلفن همراه می‌تواند به یک طعمه بسیار فریبنده برای هکرها تبدیل شود زیرا در اسمارت‌فون‌ها، انواع اطلاعات شخصی، سازمانی و مالی نگهداری می‌شود.
به همین دلیل تامین امنیت داده‌های موبایلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اینجاست که شرکت‌های سازنده نرم‌افزارهای ضدویروس می‌توانند از این فضا به خوبی منتفع شوند و درآمدهای نجومی برای خود رقم بزنند.
منبع: ایتنا