بسته اجرایی عبور از تحریم وزارت ارتباطات

بسته اجرایی عبور از تحریم وزارت ارتباطات
تاریخ انتشار : ۰۷ شهريور ۱۳۹۷

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای عبور از شرایط تحریم، بسته اجرایی تهیه و تدوین کرده است.

به گزارش گرداب، با توجه به خروج امریکا از برجام و اعمال تحریم‌های یک‌جانبه و نوسانات نرخ ارز، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بسته اجرایی ویژه‌ای برای عبور از شرایط جدید را در دستور کار خود قرار داد.

سیروس موثقی با اعلام این خبر اظهار کرد: در این بسته اجرایی چالش‌های پیش‌رو در پنج محور بررسی و برای هر محور راهکارهایی تهیه شده که پس از تصویب در ستاد اقتصاد مقاومتی عملیاتی می‌شود.

وی افزود: ورود کالاهای واسطه برای توسعه و نگهداری شبکه، تأمین زیرساخت‌های ارائه خدمات فضایی، ترکیب سهامداری اپراتورهای ارتباطی، جابجایی و انتقال ارز و افزایش قیمت تمام شده محصول و خدمات بخش ICT ناشی از آزادسازی ارز، پنج محوری هستند که در قالب این بسته اجرایی تهیه و تدوین شده‌اند.

تعدیل نرخ ارز در قراردادهای پیمانکاری، استفاده از ظرفیت بازار سرمایه و بورس برای تغییر ترکیب سهامداری اپراتورهای مخابراتی غیردولتی براساس مصوبات و مجوزهای اخیر صادره از نهادهای بالادستی و حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان کالا و خدمات با کیفیت داخلی، از مهمترین راهکارهای ارائه شده برای تصویب در ستاد اقتصاد مقاومتی است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: این بسته اجرایی با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور، همکاری دستگاه‌های تابعه و بهره‌گیری از توان کارشناسی و نخبگان بخش خصوصی حوزه ICT تدوین شده است.