چطور فایل‌های مشکوک را بررسی کنیم

چطور فایل‌های مشکوک را بررسی کنیم
تاریخ انتشار : ۱۳ شهريور ۱۳۹۷

سامانه ویروس‌کاو می‌تواند به کاربران هنگام برخورد با فایل‌های مشکوک به ویروس، کمک کرده تا از ویروسی بودن یا نبودن این فایل‌ها مطلع شوند.

به گزارش گرداب، سامانه ویروس‌کاو که یک پویشگر بدافزار چندموتوره مجهز به ۱۰ آنتی‌ویروس به‌روز است، توسط مرکز ماهر (مدیریت امداد هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای) در جهت توسعه راهکارها و ابزارهای امنیت‌سنجی راه‌اندازی شد. کاربران می‌توانند هنگام مواجه با هرگونه فایل مشکوک اقدام به بارگذاری آن در سامانه کرده و از نتایج پویش آن توسط آنتی ویروس‌های مختلف مطلع شوند.

هنگام کار با اینترنت و یا باز کردن ضمائم پست الکترونیک ارسالی به شما، ممکن است با فایل‌هایی مواجه شوید که از نظر آلودگی به بدافزار به آن‌ها مشکوک شوید. سامانه ویروس‌کاو با در اختیار داشتن آنتی‌ویروس بومی «پادویش» به همراه ۱۰ آنتی‌ویروس بین‌المللی به‌روز می‌تواند فایل‌های مشکوک را مورد بررسی قرار دهد. در این سامانه امنیت و محرمانگی فایل‌های بارگذاری‌شده مورد نظر قرار داشته و آنتی‌ویروس‌ها به‌صورت کاملا آفلاین هستند.

شما می‌توانید هنگام مواجه به فایلی مشکوک در اینترنت یا رایانه خود و یا دریافت ایمیلی با پیوست مشکوک،‌ فایل مربوطه را در این سامانه بارگذاری کرده و نتایج اسکن آن را توسط آنتی‌ویروس‌های مختلف مشاهده کنید. درصورت ممانعت آنتی ویروس شما برای ارسال یک فایل مشکوک، می‌توانید فایل مشکوک را بصورت زیپ شده و با رمز ۱۲۳۴۵۶ نیز بارگذاری کنید.

برای استفاده از این ابزار می‌توانید به آدرس scanner.certcc.ir مراجعه کنید. تاکنون بیش از ۱۴۰۰ اسکن توسط این سامانه انجام شده است و در صورتی که فایل مورد نظر شما قبلا توسط کاربران سیستم پویش شده باشد، نتایج پویش‌های قبل را نیز ملاحظه خواهید کرد.