ساده‌ترین راهکارها برای جلوگیری از یک جرم پرتکرار

ساده‌ترین راهکارها برای جلوگیری از یک جرم پرتکرار
تاریخ انتشار : ۰۸ بهمن ۱۳۹۷

برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی همچنان بیشترین فراوانی را در میان جرایم فضای مجازی به خود اختصاص داده است، جرایمی که در بسیاری از موارد به راحتی قابل پیشگیری است.

به گزارش گرداب، برابر آخرین آمارهای اعلام شده از سوی پلیس فتا، برداشت غیرمجاز از حساب بانکی همچنان در صدر جرایم فضای مجازی است؛ برداشت‌های غیرمجازی که عمدتاً از طریق، سرقت کارت بانکی و رمز ورود، سرقت اطلاعات کارت بانکی و… انجام می‌شود و البته شیوه‌های مختلفی نیز برای سرقت این اطلاعات وجود دارد.

یکی از شیوه‌های سرقت اطلاعات کارت‌های بانکی، هنگام خریدهای اینترنتی است، خریدهایی که اتفاقاً در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری نیز داشته است و اولین اصل در پیشگیری از آن توجه به این نکته است که نباید از هر فروشگاهی خرید کرد. در همین راستا پلیس فتا هشدار داده که شهروندان باید توجه داشته باشند فروشگاهی که قصد خرید اینترنتی و پرداخت اینترنتی یا واریز وجه در فضای آن را دارند معتبر باشد. بهترین راهکاری برای اطمینان از این موضوع خرید از فروشگاه‌هایی است که دارای «نماد اعتماد الکترونیکی» هستند و نماد آن نیز که با کلیک بر روی آن، مشخصات صاحب حساب و تاریخ انقضای آن قابل رؤیت است، در سایت قرار داشته باشد.

همچنین برای اطمینان بیشتر می‌توان نام فروشگاه را در گوگل سرچ کرده و از پیشینه و رزومه کاری آن مطلع شد.

هنگام خرید الکترونیکی باید از مرورگر به روز استفاد شود.

متأسفانه هنوز هم دیده می‌شود که بسیاری از افراد از مرورگرهای قدیمی و غیراستاندارد مانند اینترنت اکسپلورر نسخه ۶ یا مرورگرهای قدیمی دیگر برای گشت و گذار در اینترنت استفاده می‌کنند.

در حالی که اگر کاربران به سلامت اطلاعات خود اهمیت می‌دهند باید از آخرین نسخه‌های مرورگر مورد علاقه خود استفاده کنند. چرا که مرورگرها خود دارای مشکلات و حفره‌های امنیتی هستند که با کشف آنها نسخه‌ای جدید برای پوشش این حفره‌های امنیتی عرضه می‌شود.

از هر رایانه‌ای نباید برای خرید الکترونیکی استفاده کرد و اگر کاربران به هر دلیلی برای چند ساعت یا چند روز به کامپیوتر خود دسترسی ندارند، باید از خرید کردن با کامپیوترهایی مانند کافی نت‌ها یا سایت‌های عمومی خودداری کنند، چرا که احتمال نصب بودن برنامه‌هایی که بتواند کلید واژه‌های شما یا رمز کارت‌ها را در خود ذخیره کنند وجود دارد.

شاید باورش کمی دشوار باشد اما بسیاری از مالباختگان در فضای مجازی کلید واژه یا رمز عبور بسیار ساده‌ای داشته‌اند که به راحتی قابل تشخیص بوده است. بهتر است رمزهای عبور را ترکیبی از کاراکترهای مختلف و با طول حداقل ۸ کاراکتر باشد و رمز عابر بانک نیز اعداد مشابه، سال تولد و… نباشد.

ویروس‌ها هم گاهی منجر به سرقت اطلاعات بانکی کاربران می‌شود، بنابراین تهیه یک آنتی ویروس معتبر قبل از خرید اینترنتی بسیار مهم و حائز اهمیت است. بسیاری از نرم‌افزارهای مخرب و جاسوسی به راحتی قادرند اطلاعاتی را که با کیبورد تایپ می‌شود به‌دست آورده و برخی از نرم افزارهای اسکرین رکوردر حتی قادرند از صفحه نمایش کاربران عکس و فیلم تهیه کنند. پس همیشه با نصب آنتی ویروس آپدیت شده با اطمینان بیشتری از عدم نصب این‌گونه بدافزارها می‌توان خرید اینترنتی مطمئن‌تری انجام داد.

نیازی به ثبت اطلاعات شخصی در سایت‌ها نیست، مثلاً اطلاعاتی از جمله رمز دوم کارت، CVV2 و تاریخ انقضا را نباید در هیچ سایتی ذخیره کرد و به هیچ فردی هم نباید اعلام شود. حتی توصیه می‌شود که اگر کاربران در حال وارد کردن این اطلاعات در سایت بانک خود هستتد و مرورگر از آنان درخواست می‌کند که این اطلاعات را در حافظه خود ذخیره کنند، بهتر با این درخواست مخالفت کنند.

چک کردن درگاه بانکی و آدرس آن هم بسیار مهم است هنگام پرداخت اینترنتی کاربران به یک درگاه پرداخت بانکی متصل خواهند شد، اما باید مطمئن شوند که آیا واقعاً در درگاه بانک هستند یا خیر، برای اطمینان از این مورد باید دقت شود در ابتدای آدرس درگاه HTTPS وجود داشته باشد و دوم آدرس درگاه بانک را چک کنند.

لازم است پس از انجام خرید آنلاین حساب بانکی بررسی شود تا از میزان مبلغ پرداختی اطمینان حاصل شود. این مورد نسبت به موارد قبل تر خیلی به امنیت ربط ندارد اما رعایت کردن آن باعث می‌شود که کاربر از تکمیل فرآیند خرید اطمینان پیدا کند.