افزایش احتمال حمله سایبری به سیستم‌های صنعتی

افزایش احتمال حمله سایبری به سیستم‌های صنعتی
تاریخ انتشار : ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸

با هشدار تحلیلگران بین‌المللی در مورد خطر جنگ سایبری، خرابکاری و جاسوسی مؤثر از زیرساخت‌های صنعتی و معدنی، صاحبان سهام در آفریقای جنوبی، در پی اقدامات لازم برای کاهش خطر یاد شده هستند.

به گزارش گرداب، بر اساس گزارش موسسه «GECI»، یک نهاد متخصص در امنیت سایبری تاکتیکی بین‌المللی، – که در حال اجرای مجموعه راه‌حل‌های امنیت سایبری در آفریقای جنوبی است – پس از اروپا برای گسترش پلتفرم راه‌حل‌های نوآورانه در آفریقا انتخاب شده است.

مایک برگن (Mike Bergen)، نماینده شرکت در آفریقای جنوبی گفت که حملات سایبری از سرقت داده‌ها و حملات باج‌افزاری فراتر رفته اند و به‌طور خاص برای نابودی زیرساخت‌های حیاتی، دست‌کاری بازارها و تأثیر بر کل کشور طراحی شده‌اند.

برگن معتقد است که با توجه به حملات روی شرکت‌های بزرگ، پایگاه‌های قدرتمند و تسهیلات هسته‌ای، افزایش اتصال میان پایگاه‌های صنعتی خطر حملات را زیاد کرده است.

با این حال، تالی مگ‌وبایل (Thuli Mgwebile)، مسئول توسعه تجاری شرکت اعلام کرد که بحث‌های اولیه با سهامداران زیرساخت‌های محلی نشان دهنده تمرکز روی امنیت سایبری است.

مگ‌وبایل اظهار داشت: 
" به عنوان مثال، عوامل محلی صنعتی با انجام ارزیابی خطر به این نتیجه رسیدند که به حجم وسیعی از داده‌ها نفوذ شده است. "

به گفته برگن، کنترل دسترسی نامناسب در پایگاه‌ها، آسیب‌پذیری‌های قابل توجهی را به وجود می‌آورد که اثرات ویران‌کننده در پی دارند. آسیب‌پذیری‌ها در بسیاری از محیط‌های صنعتی، فناوری اطلاعات و عملیات، هنوز روی مقوله امنیت سایبری در شرکت‌ها و مراکز داده تأثیر منفی می‌گذارند.

وی افزود: 
" در بسیاری از شرکت‌ها، فناوری اطلاعات و فناوری عملیاتی حوزه‌‌های هستند که در آن‌ها مهندسان سیستم‌ها و تجهیزات خود را مدیریت و بررسی می‌کنند. تمام متخصصان فناوری عملیاتی به اندازه متخصصان فناوری اطلاعات از اهمیت امنیت سایبری آگاهی ندارند. جنگ و جرم سایبری می‌تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد و فراگیر است. "

مگ‌وبایل نیز توضیح داد:
" امکانات صنعتی برای حفاظت از خودشان در برابر فجایع اقدامات زیادی انجام داده‌اند؛ اما این کارها برای مقابله با حملات سایبری کافی نیستند. حمله سایبری، کلید حوزه ریسک برای سیستم‌های صنعتی انعطاف‌پذیر است و به همین دلیل به گسترش راه‌حل‌های GECI کمک می‌کند. "

GECI، بیش از 40 سال راهکارهای جهانی برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در زمینه‌های هوا فضا، حمل‌ونقل، انرژی، پتروشیمی، زیرساخت‌ها، فناوری اطلاعات و مخابرات ارائه کرده است. هدف این گروه، تمرکز روی فناوری‌های دیجیتال و گسترش امنیت سایبری فناوری اطلاعاتی و عملیاتی صنعتی در خرید و مشارکت است. نمونه کارهای شرکت، شامل «BitDAm»، «CyberX» و «TripleCyber» هستند.