Gerdab.IR | گرداب

رئیس مرکز تحقیقات مخابرات خبر داد؛

بررسی دلایل عدم موفقیت جویشگر بومی

تاریخ انتشار : ۰۷ مرداد ۱۳۹۸

رئیس مرکز تحقیقات مخابرات از ارزیابی امنیتی اپلیکیشن های موبایل و بررسی دلایل عدم موفقیت جویشگر بومی خبر داد.

بررسی دلایل عدم موفقیت جویشگر بومی


به گزارش گرداب، وحید یزدانیان امروز در نشست خبری مرکز تحقیقات مخابرات ایران با اشاره به برنامه های این مرکز بر لزوم توسعه تعامل با دانشگاهیان و مشارکت در پژوهش های تعامل محور و استفاده از پتانسیل و توانمندی محققان تاکید کرد.

وی با اشاره به تسریع فرآیند تصویب طرح های پژوهشی در این مرکز گفت: همکاری مشترک با مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها، اجرای طرح های پژوهشی اپراتورهای ارتباطی و نیز همکاری با شرکت های دانش بنیان از جمله برنامه های در دست انجام پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

یزدانیان با اشاره به همکاری هایی که این پژوهشگاه با شرکت ارتباطات زیرساخت دارد، گفت: طرح توسعه محصولات بومی در شبکه انتقال زیرساخت کشور با همکاری میان مرکز تحقیقات مخابرات و شرکت ارتباطات زیرساخت انجام می شود. این پروژه صنعتی نیست اما این تحقیقات می تواند به تولید نمونه های نیمه صنعتی منجر شود.

وی با بیان اینکه فرآیند تحقیقاتی این پروژه تا دو سال آینده به انجام خواهد رسید، گفت: در همین حال مرکز تحقیقات مخابرات پروژه تحقیقاتی در حوزه محصولات امنیتی را با سرمایه گذاری شرکت ارتباطات زیرساخت در پژوهشکده امنیت اجرایی می کند.

اتمام نگارش نقشه راه نسل پنجم موبایل

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه نسل پنجم ارتباطات سیار (۵G) گفت: این طرح از حدود سه سال پیش در این پژوهشگاه تعریف شده و هم اکنون نقشه راه آن به اتمام رسیده اما اینکه دستاورد ملموسی از این طرح تحقیقاتی حاصل نشده است عدم حضور تولیدکنندگان و اپراتورهای موبایل در این پروژه بازمی گردد چرا که طرح ۵G با حضور نخبگان دانشگاهی جمع آوری شد اما اپراتورهای ارتباطی و تولیدکنندگان تجهیزات هنوز تعامل مثبتی در این پروژه تحقیقاتی انجام نداده اند.

آخرین وضعیت جویشگرهای بومی

یزدانیان در مورد آخرین وضعیت پروژه جویشگر بومی که در مرکز تحقیقات مخابرات انجام شد، گفت: این پروژه دو محصول عمده شامل پارسی جو و یوز داشت که از دانش مرکز تحقیقات در این پروژه ها استفاده شد. پروژه پارسی جو از حمایت های پژوهشگاه ارتباطات و پروژه یوز از حمایت سازمان فناوری اطلاعات برخوردار است و هم اکنون در حال ارائه خدمات هستند.

وی با بیان اینکه شاید انتظاری که ما از پروژه ها ترسیم کرده بودیم محقق نشد، افزود: در این زمینه وزیر ارتباطات خواسته است دلایل عدم موفقیت پروژه جویشگر بومی توسط پژوهشگاه ارتباطات استخراج شود.

وی با بیان اینکه این پروژه در وظایف حاکمیتی وزارت ارتباطات و ذیل شبکه ملی ارتباطات تعریف شده بود، گفت: نباید به این پروژه به عنوان یک بیزینس نگاه کنیم بلکه حاکمیت به دنبال تحقق تکالیف خود ذیل شبکه ملی اطلاعات است و از این دو موتور جستجو حمایت می کند. در این خصوص جلسات مستمری نیز برگزار کردیم تا مشکلاتی که این جویشگرها به سودآوری نرسیده اند را بررسی کنیم و آن را به وزیر ارتباطات منعکس خواهیم کرد.

یزدانیان با بیان اینکه نگاه ما این نیست که پروژه جویشگر بومی شکست خورده است، افزود: بلکه هم اکنون این پروژه که دولت در آن سرمایه گذاری انجام داده منجر به کسب و کاری که درآمد زا باشد نشده است و کاربرانش قابل مقایسه با جویشگرهای غیربومی نیستند اما از نظر ما آنچه در مورد جویشگر بومی اتفاق افتاده تجربه موفقی بوده و این بستر فراهم شده تا بخش خصوصی در ادامه راه آن را تبدیل به یک بیزینس خوب کند مشابه این پروژه را برای پروژه ترجمه فارسی ترگمان داشتیم و هم اکنون محصولات تجاری روی این بستر راه افتاده اند که موفق هستند.

ارزیابی امنیتی اپلیکیشن های بومی

رئیس مرکز تحقیقات مخابرات ایران با اشاره به اقدامات انجام شده در پژوهشکده امنیت این مرکز تحقیقاتی نیز گفت: تدوین چارچوب و الزامات امنیتی اپلیکیشن های موبایل در پژوهشکده امنیت به زودی به اتمام می رسد.

وی بر لزوم ارزیابی امنیتی اپلیکیشن های موبایل تاکید کرد و گفت به مدت یک سال است که خدمات ارزیابی امنیت و ارائه گواهینامه امنیتی به اپلیکیشن ها انجام می شود و این ارزیابی در آزمایشگاه های امنیت مرکز تحقیقات مخابرات در حال انجام است اما برای آنکه خروجی مشخصی از این ارزیابی ها داشته باشیم در حال تدوین چارچوب ها و الزامات امنیتی این اپلیکیشن ها هستیم تا فروشگاه های اپلیکیشن و اپ استورها بر مبنای آن این اپ ها را برای کاربران عرضه کنند البته ما قصد از رونق انداختن این صنعت را نداریم بلکه قصدمان کمک به امنیت کاربران است.

بازدید گروه های علمی از مراکز تحقیقاتی آلمان

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در مورد همکاری های بین المللی توسط این پژوهشگاه نیز گفت: زیرساخت های همکاری میان پژوهشگاه ارتباطات با اتحادیه جهانی مخابرات و سایر مراکز تحقیقاتی بین المللی فراهم است و ما محدودیتی در انجام پروژه های مشترک نداریم هم اکنون نیز با وزارت علوم در حال تعامل هستیم تا با چند کشور اروپایی تفاهم همکاری های علمی فناوری داشته باشیم.

وی گفت: برنامه ای نیز از سوی وزارت علوم ساماندهی شده است تا طی دو ماه آینده برای بازدید از چند موسسه تحقیقاتی در آلمان و عقد تفاهم نامه فناورانه با این مراکز به آلمان سفر کنیم.

یزدانیان گفت: هدف از اعزام این هیات علمی را انتقال دانش فنی در حوزه های فناوری ها مانند بیگ دیتا، اینترنت اشیا، ۵G و بلاکچین عنوان کرد تا از تجارب سایر کشورها استفاده شود.

ترسیم نقشه راه گام دوم انقلاب در حوزه فاوا

رئیس مرکز تحقیقات مخابرات در مورد اقدامات انجام شده در خصوص بیانیه رهبری مربوط به گام دوم انقلاب نیز گفت: در این بیانیه  رهبری بر اهمیت فضای مجازی صحه گذاشتند بر این اساس موضوع ترسیم و تدوین نقشه راه گام دوم انقلاب در حوزه فاوا و اجرای آن در دستور کار مرکز مخابرات قرار گرفته است. بر این اساس طی ماه های آینده این نقشه راه تدوین می شود و به دنبال حضور نظر صاحبنظران در این حوزه هستیم.

وی گفت: در حوزه پدافند سایبری نیز سرفصل مشترکی را در پژوهشکده امنیت با همکاری مجموعه پدافند غیرعامل تدوین کردیم و نتایج آن تا یک سال آینده که منجر به پروژه های طولانی مدتی شده است اطلاع رسانی می شود.

یزدانیان گفت: در همین حال امکان دسترسی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را به اسناد و مدارک و پروژه های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات فراهم می کنیم و خدمات آزمایشگاهی را با بیشترین سطح همکاری در اختیار مراکز دانشگاهی قرار می دهیم.

نقشه راه اینترنت اشیا ویژگی پیاده سازی صددرصدی را ندارد

وی در مورد آخرین وضعیت پروژه اینترنت اشیا در پاسخ به مهر گفت: نقطه عطف پژوهشگاه ارتباطات  تدوین نقشه راه اینترنت اشیا بود که تعریف مشخصی از پلتفرم این فناوری، نحوه تعامل و بازیگران آن ارائه کرد اما نقشه راهی که طراحی شده ویژگی پیاده سازی صددرصدی را ندارد چرا که اجماع نظر نخبگان در آن صورت نگرفته است بر این اساس ما از NGO ها و دانشگاه ها تقاضا کردیم که در این پروژه به ما کمک کنند.

همکاری مرکز تحقیقات مخابرات در محموله مخابراتی ناهید ۲

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد نحوه همکاری با پژوهشگاه فضایی ایران در زمینه پروژه های فضایی و ماهواره ای در پاسخ به سوال مهر گفت: هیچ  تداخل وظایفی در این زمینه با پژوهشگاه فضایی نداریم و گروه ارتباطات ماهواره ای این مرکز، پروژه هایی را که از سوی پژوهشگاه فضایی و سازمان فضایی به ما محول شده است را اجرایی می کند.

وی گفت: هم اکنون یکسری پروژ ه ها با همکاری پژوهشگاه فضایی در زمینه ماهواره در حال انجام است. برای مثال ما در پروژه محموله مخابراتی ناهید ۲ در حال همکاری هستیم و همچنین نمونه ساخت تقویت ماهواره های مدار ژئو نیز از دیگر موضوعات همکاری است.

وی گفت: آزمون و تحویل مدل مهندسی ترانسکندری مخابرات و همچنین امکان سنجی بهره برداری از ماهواره مخابراتی از دیگر پروژه های مشترک در این حوزه است.