Gerdab.IR | گرداب

نیویورک تایمز:

طراح هولوکاست کارمند سازمان سیا بود

تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۳۸۹

بعد از جنگ جهانی دوم، آمریکا بزرگ‌ترین مغزهای آلمان نازی را در همه زمینه‌های ممکن به کشورش آورد. مهمترین این افراد، اداره کنندگان دستگاه پیچیده و عظیم تبلیغاتی هیتلر بودند.

گرداب- نیویورک تایمز در مطلبی جنجال برانگیز نوشت: یک گزارش 600 صفحه‌ای که وزارت دادگستری آمریکا به مدت چهار سال سعی در مخفی نگاه داشتن آن می‌کرد، جزئیات جدیدی را در مورد حضور بیش از ده‌ها نفر از نازی‌های بدنام و تحت تعقیب در آمریکا در سه دهه گذشته برملا می‌کند.

بر اساس این اسناد محرمانه از معروفترین نازیان جنایتکاری که در آمریکا حضور داشتند، می‌توان به افرادی چون دکتر "ژوسف منگل"، معروف به "فرشته مرگ آشوویتز" و "ایوان تربلنکا"، معروف به "ایوان مخوف" اشاره کرد.

در این گزارش 600 صفحه‌ای موارد متعددی از اقدامات افراد، شکست‌ها و پیروزی کسانی وجود دارد که سعی در افشای موضوع حضور جنایتکاران جنگ جهانی در آمریکا داشتند.

در این گزارش‌ آمده که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از نزدیک در جریان حضور نازی‌ها در آمریکا بود و امکانات اقامتی را برای آنها فراهم می‌کرد تا از این راه بتواند اقدامات جاسوسی خود پس از جنگ جهانی دوم را به نحو بهتری انجام دهد.

در گزارش وزارت دادگستری آمریکا به صراحت اعلام شده که دولت آمریکا از حضور این افراد و اقدامات آنها در خاک ایالات متحده مطلع بوده و در برخی موارد حتی امکانات لازم برای نقل مکان آنها از کشورهای دیگر به آمریکا را فراهم می‌کرد.

در این گزارش همچنین به وجود اختلاف نظرها در دولت‌های پیشین آمریکا در مورد نحوه رفتار و برخورد با جنایتکاران جنگ جهانی دوم اشاره شده و تعداد نازی‌هایی که پس از جنگ جهانی دوم به آمریکا آمده‌اند نیز کمتر از 10 هزار نفر عنوان شده است.

یکی از مهمترین بخش‌های این گزارش 600 صفحه‌ای مربوط به فردی به نام "اتو وان بولشوینگ" است. اتو وان بولشوینگ فردی است که ایده "پاکسازی آلمان از یهودیان" را پیش از جنگ های جهانی ارائه کرد و آن را بسط داد. به موجب این گزارش وی از جمله افرادی است که پس از جنگ جهانی دوم به استخدام سازمان سیا در آمد.

بر اساس این گزارش، قبل از تأسیس سیا، اداره خدمات استراتژیک (OSS) مسؤولیتی تقریبا مشابه سیا در آمریکا داشت. بعد از جنگ جهانی دوم، آمریکا بزرگ‌ترین مغزهای آلمان نازی را در همه زمینه‌های ممکن به کشورش آورد.
 
مهمترین این افراد، اداره کنندگان دستگاه پیچیده و عظیم تبلیغاتی هیتلر بودند. نظریه‌های تبلیغاتی هیتلر و وزیر تبلیغات او گوبلز هنوز هم در سازمان‌های اطلاعاتی و مؤسسات روابط عمومی به کار می‌روند.

یکی از افراد دیگری که حضور آنها در آمریکا محرز است، فردی به نام "آرتور رودولف" است. وی یک نازی نام آشنا و مالک کارخانه "میتلرک مانیشن" بود که در سال 1945 به آمریکا فراخوانده شد تا از تجارب وی در ساخت بمب استفاده شود.

دعوت رودولف به آمریکا تحت پروژه‌ای به نام "عملیات گیره کاغذ" (عملیات کلیپس) انجام شد. به موجب این پروژه، آمریکا تمام دانشمندانی که با نازی‌های آلمان همکاری کرده بودند را به همکاری دعوت می‌کرد.

رودولف بعدها از سوی ناسا به سبب اقدامات خود در ساخت موشک "Saturn V" مورد تقدیر قرار گرفت و جایزه نیز دریافت کرد.

بر اساس این گزارش، در سال 1945 پروژه کلیپس آغاز شد. وزارت امور خارجه، سازمان اطلاعاتی ارتش و سیا اقدام به استخدام دانشمندان نازی کردند و در ازای کار روی پروژه‌های فوق سری، از سوی دولت آمریکا وعده برخورداری از مصونیت و هویت مخفی به آنان داده شد.

منبع: صراط نیوز