کشف بدافزار مخصوص «آی او اس»

کشف بدافزار مخصوص «آی او اس»
تاریخ انتشار : ۱۰ شهريور ۱۳۹۸

گروهی از محققان امنیتی گوگل بدافزاری را کشف کرده اند که در برخی وب سایت ها وجود داشته و به مدت دو سال دستگاه های «آی او اس» را مبتلا و اطلاعات آنها را سرقت می کرده است.

به گزارش گرداب، اوایل ماه گذشته محققان امنیت سایبری تیم Project Zero گوگل از شکاف امنیتی در iOS خبر دادند که به یک بدافزار اجازه می دهد به طور کامل دستگاه را کنترل کند. هرچند اپل این شکاف امنیتی را ترمیم کرد، اما هنوز مشخص نیست از این شکاف امنیتی چه میزان سواستفاده شده است.

اکنون در گزارشی جدید همین گروه از کشف یک بدافزار جدید خبر داده اند. «یان بیر» یکی از محققان تیم Project Zero  در یک پست از کشف وب سایت هایی خبر داده که در دستگاه های iOS بازدیدکننده بد افزار مذکور را نصب کرده اند. این بدافزار با استفاده از شکاف های امنیتی در iOS فعال می شده است. جالب آنکه این وب سایت ها نیز هک شده بوده اند.

تحلیل ها نشان می دهد این بدافزار بیش از دو سال فعال بوده و دستگاه هایی را مبتلا کرده که  مجهز به سیستم عامل های iOS10.0.1  تاiOS12.1.2  بوده اند. این آپدیت ها از سپتامبر ۲۰۱۶ تا دسامبر سال گذشته ارائه شده اند.

 البته نام وب سایت های منتشر کننده این بدافزار ذکر نشده اما طبق گزارش آنها هر هفته هزاران بازدیدکننده داشته اند. این بدافزار با استفاده از ۱۴ شکاف امنیتی در دستگاه ها نفوذ می کرده است.

به گفته محققان امنیتی پس از بازدید دستگاه iOS از وب سایت گفته شده، بدافزار در آن نصب شده و اطلاعات مختلف را جمع آوری می کرده است. طبق گزارش این بدافزار توانسته انبوهی از اطلاعات را سرقت کند از جمله پیامک ها، تصاویر و حتی اطلاعات موقعیت مکانی .

وب سایت های مذکور تا قبل از این کشف به مدت ۲ سال فعال بوده اند. اما اپل در فوریه گذشته شکاف های امنیتی در دستگاه هایش را با یک آپدیت امنیتی ترمیم کرده است.

همچنین محققان گوگل به طور مستقیم اشاره نکرده اند چه افرادی هدف این حملات بوده اند اما طبق گزارش بدافزار مذکور افرادی از یک قومیت خاص را هدف گرفته بوده است.