فرانسه خواهان منع توسعه رمزارز لیبرا در اروپا شد

فرانسه خواهان منع توسعه رمزارز لیبرا در اروپا شد
تاریخ انتشار : ۲۳ شهريور ۱۳۹۸

وزیر اقتصاد فرانسه اعلام کرد که می‌خواهد به منظور حفاظت از استقلال مالی این کشور مانع توسعه رمزارز لیبرای توسعه داده شده توسط شرکت فیس‌بوک در اروپا شود.

به گزارش گرداب، رمزارز لیبرا که توسط شرکت آمریکایی فیس‌بوک توسعه داده شده است، اوایل سال جاری میلادی رونمایی شد و قرار است در سال ۲۰۲۰ میلادی نیز در بسیاری از کشورها عرضه شود. این ارز دیجیتال رمزنگاری شده به کاربران گوشی های هوشمند اجازه خواهد داد که از طریق اپلیکیشن های موبایلی توسعه داده شده توسط این شرکت همچون فیس بوک مسنجر و واتس اپ به نقل و انتقالات مالی و تراکنش های پولی موردنظر خود بپردازند.

بر اساس گزارش یورونیوز، حالا به تازگی برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه، در جریان برگزاری کنفرانس سازمان همکاری و توسعه اقتصادی ( OECD ) در روز پنج شنبه اعلام کرده است که می‌خواهد از توسعه رمز ارز لیبرا در این کشور و اروپا ممانعت و جلوگیری به عمل بیاورد چراکه توسعه آن می‌تواند استقلال و هویت پولی و مالی فرانسه را تهدید کند.

وی در ادامه سخنانش تاکید کرد که به فرانسه به وضوح با توسعه رمزارز لیبرا و عرضه آن در خاک کشورهای عضو اتحادیه اروپا مخالفت خواهد کرد و مجوزهای لازم برای توسعه و استفاده از آن را صادر نخواهد کرد.

البته این نخستین باری نیست که علیه امنیت، توسعه و عرضه رمز ارز لیبرا واکنش های تندی به گوش می‌رسد، بلکه بسیاری از منتقدان و سیاست مداران در دولت ایالات متحده آمریکا و بریتانیا نیز به شدت توسعه این رمزارز را زیر سوال و ذره بین برده اند و این طور که به نظر می رسد فیس‌بوک راه سخت و پرپیچ و خمی را در راه توسعه و عرضه لیبرا پیش روی خود دارد.

یکی از دلایل مهمی که موجب سوءظن و تردید کشورهای مختلف به توسعه رمزارز لیبرا شده است، توسعه آن توسط شرکت فیس‌بوک است که سال گذشته رسوایی بزرگی را به بار آورد و به علت همکاری با یک موسسه تحقیقاتی تحت عنوان کمبریج آنالتیکا اطلاعات شخصی میلیون‌ها کاربر خود را در معرض سواستفاده و دسترسی افراد ناشناس و هکرها قرار داد.

بسیاری از تحلیلگران و منتقدان در ایالات متحده آمریکا بر این باورند که رسوایی سال گذشته فیس‌بوک ثابت کرد که این غول تکنولوژی به هیچ عنوان نباید وارد حوزه‌های مالی و اقتصادی شود چرا که ممکن است گرفتار رسوایی بزرگ دیگری شود و اطلاعات مالی کاربران را به مخاطره بیاندازد.