حمله سایبری به مراکز دولتی و نظامی ایران؛ شایعه یا واقعیت؟

حمله سایبری به مراکز دولتی و نظامی ایران؛ شایعه یا واقعیت؟
تاریخ انتشار : ۳۱ شهريور ۱۳۹۸

برخی رسانه‌های آمریکایی ادعا کردند در چند ساعت گذشته حمله سایبری به مراکز دولتی و نظامی ایران و به دنبال آن اختلالات اینترنتی در این مراکز رخ داده است.

به گزارش گرداب، برخی از رسانه‌های آمریکایی ادعا کردند که در چند ساعت گذشته حمله سایبری به مراکز دولتی و نظامی ایران و به دنبال آن اختلالات اینترنتی در این مراکز رخ داده است.

به دنبال انتشار این خبر، مرکز مدیریت راهبردی امنیت فضای تبادل اطلاعات در اطلاعیه ای این موضوع را تکذیب کرد، در این اطلاعیه گفته شده که باتوجه به بررسی و رصدهای انجام شده، برخلاف آنچه امروز رسانه‌های غربی ادعا می‌کنند، حمله سایبری موفقی به تأسیسات نفتی و سایر زیرساخت‌های حیاتی کشور انجام نشده است.

گزاره «جنگی نخواهد شد» شامل حوزه سایبری هم می‌شود

اما وزارت  ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در پی این موضوع، واکنش نشان داد. امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات در واکنش به این خبر، در توئیتر خبرداد که در ۴۸ ساعت گذشته، هیچ رویداد غیرمنتظره‌ای که نشانه حمله سایبری باشد در سپر دژفا دیده نشده است.

وی تأکید کرد: گزاره «جنگی نخواهد شد» شامل حوزه سایبری نیز می شود هرچند آمادگی‌های کافی برای مقابله هم وجود دارد.

لازم به ذکر است، دژفا، سپر امنیتی شبکه ملی اطلاعات، با هدف مقابله با حملات سایبری و حمایت از تداوم خدمات دیجیتال است و در حال حاضر شامل ۱۰ پروژه‌ی بومی برای امن‌سازی داده‌های مردم و کسب‌وکارها است که به تعداد آن افزوده می‌شود که برخی از رسانه های آمریکایی ادعا کردند حمله سایبری موفقی به این سپر امنیتی شده است.