حمله سایبری به ۳۰ سایت دولتی عراق باعث نگرانی شد

حمله سایبری به ۳۰ سایت دولتی عراق باعث نگرانی شد
تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۳۹۸

حادثه کم سابقه حمله سایبری به ۳۰ سایت دولتی که در بین آنها سایت های وزارت کشور، دفاع، امنیت ملی و سازمان اطلاعات عراق نیز وجود دارند، جوی از نگرانی را در عراق بوجود آورده است.

به گزارش گرداب، هکری که دست به این حملات سایبری گسترده زده بر خود نام Owned by M۴X Pr۰ نهاده و گفته است که این حملات سایبری با هدف مبارزه با فساد است و یک مهلت ۷۲ ساعته به نخست وزیر عراق داده تا کمیته های تحقیق و بازجویی با عوامل دخیل در  فساد در کشور تشکیل دهد.

سایت های وزارتخانه های آموزش عالی، بهداشت، آموزش و پرورش، تجارت، ارتباطات، برنامه ریزی، امور خارجه، سازمان مبارزه با تروریسم، دفاع، کشور، امنیت ملی و سازمان اطلاعلات عراق به علاوه سایت گروه دولتی مبارزه با حملات سایبری مجموعه ای سایت های مهم دولتی هستند که مورد حمله قرار گرفته اند.

بسیاری از سایت های دولتی مورد ادعای این هکر از امروز فعالیت خود را از سرگرفته و صفحات سایت های وزارتخانه ها بالا آمده اما برخی همچنان غیر فعال هستند.

برخی از هکرهای عراقی و عربی در سنوات گذشته توانسته بودند به برخی از سایت های رسمی مانند وزارت امور خارجه حمله کرده و آن را از کار بیندازند اما اینکه یک هکر به طور همزمان ۳۰ سایت دولتی را از کار بیندازد، اتفاق کم سابقه ای در عراق به شمار می رود.

این حملات در ساعات اولیه دیروز جمعه اتفاق افتاد و برخی از سایت ها توانستند بعد از مدت زمانی کوتاه دوباره صفحات اصلی خود را بازیافت کنند برخی از سایت ها مانند امنیت ملی عراق نیز ادعای حمله سایبری به سایت رسمی خود را تکذیب کرده است.

سازمان امنیت ملی عراق در بیانیه ای متعاقب حمله سایبری به برخی از سایت های دولتی عراق اعلام کرده است که عوامل حمله کننده را شناسایی و تحویل دستگاه قضایی می دهد تا به جزای عادلانه خود برسند.

هکر «ماکس پرو» تهدید کرده است که اگر دولت عراق در ۷۲ ساعت آینده اقدام نکند، این سایت تدابیر لازم را علیه باندهای فساد اتخاذ می کند بدون اینکه به تدابیر احتمالی خود، اشاره کند.

این هکر ادعا کرده است که این شخصیت های عراقی که فهرستی از اسامی آنها را در اختیار دارد، متهم به اختلاس و اتلاف اموال عمومی هستند.

تاکنون گزارش رسمی از احتمال سرقت اطلاعات مهم دولتی و امنیتی در نتیجه این حمله سایبری منتشر نشده است.

منبع: ایرنا