افزایش چشمگیر حملات سایبری به زیرساخت های اینترنت اشیا

افزایش چشمگیر حملات سایبری به زیرساخت های اینترنت اشیا
تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۳۹۸

محققان یک شرکت امنیت سایبری از افزایش 300 درصدی حملات به دستگاه های IoT در سال 2019 خبر داد.

به گزارش گرداب، محققان شرکت امنیتی F-Secure در گزارشی با نام "Attack Landscape H1 2019" فاش كردند میزان حملات به اینترنت اشیاء در سال 2019 به حدود 2.9 میلیارد رسیده و همچنان این روند افزایشی ادامه دارد.

محققان شرکت امنیتی F-Secure هشداری جدی‌ مبنی بر اینکه حملات سایبری علیه دستگاه‌های اینترنتی بی‌سابقه بوده، منتشر کرده‌اند بطوریکه نسبت به  سال گذشته 300 درصد حملات بیشتری کشف شده است.

لازم به ذکر است که محبوبیت دستگاه های اتصالی IoT  که به عنوان ابزاری برای جمع‌آوری و انتقال داده از راه دور برای ایجاد مخازن Big Data جهت یادگیری ماشینی استفاده می‌شوند بیان کننده‌ی این است که دستگاه‌های بیشتری برای این منظور استفاده می‌شوند. افزایش تعداد حملات لزوماً مربوط به جنبه امنیتی سیستم‌ها نیست بلکه عمدتاً به دلیل تعداد زیاد دستگاه‌هایی است که امروزه در سراسر جهان پراکنده‌اند.

به گفته محققان، بیشترین سهم از ترافیک تهاجمی، در پروتکل Telnet  با 760 میلیون رویداد بوده درصورتیکه گزارش قبلی شرکت، 611 میلیون رویداد ثبت گردیده است.( این پروتکل از دستگاه‌های IoT استفاده می‌کند)

طبق گزارش‌‌ها، این تیم داده‌های خود را از طریق مکانیسم honeypots سرورهای IoT جمع آوری می‌کند که مانند مراکز متداول متصل به دستگاه‌های IoT به نظر می‌رسند، اما دارای حافظه کش است. شایان ذکر است هرگاه تلاش مخربی از جانب مجرمان سایبری روی دهد، چه موفق، چه ناموفق در سامانه ثبت می‌شود.

F-Secure اظهار داشت برای اولین بار از این روش جهت تشخیص تخلفات IoT استفاده کرده‌اند‌ و اولین بار است که تعداد تلاش‌ها جهت نفوذ از مرزهای ثبت‌شده عبور کرده و بسیار فراتر از یک میلیارد است. با این حال، باید در نظر داشت که این آمار کل تلاش برای آسیب زدن به سیستم‌ها بوده نه فقط تلاش‌های موفق.