نگرانی از رشد شدید ویدیوهای جعل عمیق

نگرانی از رشد شدید ویدیوهای جعل عمیق
تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۳۹۸

همزمان با پیشرفت فناوری تولید ویدیوهای جعل عمیق و فعالیت افراد غیرمتخصص در این حوزه نگرانی در مورد تشدید سوءاستفاده از این ویدیوها رو به افزایش است.

به گزارش گرداب، یک بررسی جدید نشان می دهد در هفت ماه گذشته تعداد ویدیوهای جعل عمیق موجود در اینترنت به تقریبا 15 هزار مورد رسیده است.

شرکت دیپ تریس که سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده که ویدیوها و عکس های جعل عمیق که همگی قلابی بوده و با فناوری هوش مصنوعی تولید می شوند روز به روز بیشتر در اینترنت فراگیر می شوند، بر همین اساس تعداد این ویدئوها در هفت ماه اخیر دو برابر شده و به 14678 مورد رسیده است.

همچنین رشد این ویدیوها در سال جاری میلادی در مقایسه با سال قبل 75 درصد بوده و تعداد افرادی که هدف این ویدیوها قرار گرفته اند 850 نفر بوده است.

کارشناسان می گویند افزایش تعداد ویدیوهای جعل عمیق اعتماد به عکس و ویدیو به عنوان منبعی قابل اعتماد و دارای سندیت را در آینده از بین خواهد برد و تمامی مجاری ارتباطی قابل اعتماد انسان مختل خواهند شد. در ماه های اخیر ابزار متنوعی برای تولید این ویدیوها در دسترس قرار گرفته که حتی افراد غیرمتخصص نیز می توانند از آنها به سادگی برای تولید محصولات چندرسانه ای دلخواه خود استفاده کنند.

دیپ تریس موفق به شناسایی بیست وب سایت و مجمع آنلاین تولید ویدیوها و عکس های جعل عمیق شده که تعداد اعضای 13 مورد از آنها نزدیک به صدهزار نفر بوده است. این فناوری در حال حاضر بیش از هر چیز برای تولید ویدیوهای هرزه نگارانه مورد استفاده قرار می گیرد.