پیگرد قانونی گوگل به اتهام سوءاستفاده از اطلاعات شخصی کاربران

پیگرد قانونی گوگل به اتهام سوءاستفاده از اطلاعات شخصی کاربران
تاریخ انتشار : ۰۸ آبان ۱۳۹۸

کمیسیون رقابت و مصرف کنندگان استرالیا (ACCC) شرکت گوگل را به اتهام سوءاستفاده از اطلاعات شخصی و گمراه کردن کاربران در مورد جمع‌آوری و استفاده از این اطلاعات، تحت پیگرد قانونی قرار داد.

به گزارش گرداب، کمیسیون رقابت و مصرف کنندگان استرالیا (ACCC) می‌گوید نخستین نهاد تنظیم کننده در جهان است که از یک غول جهانی چون گوگل که ارزش سهام آن به ۸۸۰ میلیارد دلار آمریکا می‌رسد، در مورد سوءاستفاده ادعایی از اطلاعات شخصی حساب‌کشی می‌کند.

ACCC در مدارکی که در اختیار دادگاه فدرال قرار داده، ادعا می‌کند که گوگل با نمایش پیام‌هایی بر روی صفحه نمایش کاربران مصرف کنندگان را در خصوص جمع‌آوری داده‌های مکانی افراد و بویژه در مورد تداوم ذخیره و استفاده از اطلاعات شخصی برخلاف میل آنان، گمراه کرده و به این ترتیب قوانین حقوق مصرف کننده در استرالیا را نقض کرده است.

راد سیمز رئیس کمیسیون رقابت و مصرف کنندگان استرالیا می‌گوید: «گوگل را به دادگاه کشانده‌ایم زیرا معتقدیم این کمپانی به واسطه چنین پیام‌هایی اطلاعات ارزشمند و فوق حساس شخصی را در مورد موقعیت مکانی مصرف کنندگان جمع‌آوری و ذخیره کرده و مورد استفاده قرار داده است، در حالی که آن‌ها هیچ انتخاب آگاهانه‌ای در این باره انجام نداده‌اند.»

این اقدام قضایی بر محور حمایت از حقوق آن دسته از مصرف کنندگانی صورت گرفته است که با استفاده از تلفن‌های همراه و تبلت‌های اندرویدی خود به دسترسی به تنظیمات حساب کاربری گوگل خود اقدام نموده‌اند.  

به گفته این نهاد تنظیم کننده مقررات، مصرف کنندگان نسبت به این که برای جلوگیری از ذخیره اطلاعات شخصی، باید هر دو گزینه تاریخچه موقعیت مکانی (Location History) و فعالیت وب و برنامه (Web & App Activity) را در تنظیمات خاموش کنند، بی اطلاع بوده‌اند.

در بیانیه این کمیسیون استرالیایی این طور آمده است که گوگل از ژانویه ۲۰۱۷ تا اواخر سال ۲۰۱۸ به طور شفاف این اطلاعات را در اختیار مصرف کنندگان قرار نداده و با این کار آنها را گمراه کرده است.

منبع: ایرنا