طرح ملی ارزیابی تحول دیجیتال با سه محور انجام می‌شود

طرح ملی ارزیابی تحول دیجیتال با سه محور انجام می‌شود
تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۳۹۸

دبیر طرح ملی ارزیابی تحول دیجیتال گفت: این ارزیابی‌ها در سه محور زبدگی دیجیتال، نوآوری دیجیتال و رهبری دیجیتال در کشور انجام می‌شود.

به گزارش  گرداب، مهدی شامی زنجانی دبیر  طرح ملی ارزیابی تحول دیجیتال اظهار کرد: تحول دیجیتال علاوه بر قدرت بلامنازعی که در ایجاد فرصت‌های نوظهور اقتصادی دارد، قادر است چالش‌های کنونی کسب‌و‌کارهای سنتی را نیز در راستای رونق تولید مرتفع نماید.

وی افزود: جهان فناوری و تحول دیجیتال اثر زیادی بر چگونگی رفتار اجتماعی دارد تا حدی که منصفانه است بگوییم هر کسب‌وکاری که با تحول دیجیتال انطباق پیدا نکند در خطر شکست قرار می‌گیرد.

دبیر ارزیابی ملی تحول دیجیتال ادامه داد: تحول دیجیتال فرصتی ارزشمند برای کسب‌وکارها در دوران رونق تولید است، و شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی دیر یا زود ناگزیر به ورود به مسیر تحول دیجیتال هستند.

وی با بیان اینکه دانشگاه تهران به‌عنوان قلب تپنده تحول دیجیتال کشور، در چهار سال گذشته همزمان با رویداد ملی تحول دیجیتال اقدام به ارزیابی ملی تحول دیجیتال در سطح شرکت‌ها و سازمان‌ها نموده است تصریح کرد: این ارزیابی‌ها در سه محور زبدگی دیجیتال، نوآوری دیجیتال و رهبری دیجیتال می‌باشد.

شامی زنجانی گفت: در محور زبدگی دیجیتال، بلوغ دیجیتال سازمان شرکت‌کننده در رویداد، ارزیابی خواهد شد، زبدگی دیجیتال، میزان مطلوبی از بلوغ دیجیتال است که در آن، سازمان با محوریت فناوری‌های دیجیتال، به سطح قابل توجهی از عملکرد، تجربه جذاب مشتری و در نهایت سودآوری دست یافته است.

شامی زنجانی اضافه کرد: در حوزه نوآوری دیجیتال، ابتکار و پروژه دیجیتال کاندیداشده از سوی سازمان شرکت‌کننده در ارزیابی، از منظر نوآوری ممیزی خواهد شد.

دبیر ارزیابی ملی تحول دیجیتال در تشریح محور سوم، خاطرنشان کرد: در محور رهبری دیجیتال، رهبر دیجیتال کاندیداشده از سوی سازمان شرکت‌کننده در ارزیابی، ممیزی خواهد شد، رهبر کاندیداشده باید نقش برجسته‌ای در فرایند تحول دیجیتال و رشد مبتنی بر ابتکارات دیجیتال سازمان خود ایفا کرده باشد.

وی عنوان کرد: از اهداف این ارزیابی می‌توان به افزایش آگاهی و بینش در بدنه مدیریتی سازمان‌های کشور در خصوص اهمیت و جایگاه تحول دیجیتال، بهبود و ارتقای فرهنگ ارزش‌آفرینی دیجیتال در فضای کسب‌وکار کشور، تشویق سازمان‌ها به انجام فرایند خودارزیابی دیجیتال و شناسایی نقاط ضعف و فرصت‌های بهبود خود در زمینه تحول دیجیتال، ارزیابی بلوغ دیجیتال شرکت‌کنندگان و شناسایی نقاط ضعف، قوت و فرصت‌های دیجیتال توسط داوران خبره و ارائه گزارش بازخورد به سازمان‌ها در راستای بهبود وضعیت تحول دیجیتال آن‌ها و همچنین شناسایی و معرفی سازمان‌های پیشروی کشور در حوزه تحول دیجیتال اشاره کرد.

شامی زنجانی ابراز کرد: مزایای حضور سازمان‌ها در ارزیابی ملی تحول دیجیتال، ممیزی وضعیت بلوغ دیجیتال شرکت کنندگان در ارزیابی توسط داوران خبره و دریافت گزارش بازخورد از وضعیت آن به‌همراه مقایسه آن با متوسط صنعت در سطح داخلی و بین‌المللی است.

وی ادامه داد: برگزاری یک جلسه آموزشی تحول دیجیتال پیش از ممیزی برای سازمان‌ها، معرفی سازمانها و مدیران منتخب در حوزه تحول دیجیتال به جامعه علمی و حرفه‌ای کشور، استفاده از تجارب موفق سازمانهای ایرانی در زمینه تحول دیجیتال  و برگزاری یک جلسه‌ مشاوره‌ای تحول دیجیتال پس از ارزیابی از دیگر مزایایی این طرح ملی است.