قطع اینترنت هند به دنبال گسترش اعتراضات مردمی

قطع اینترنت هند به دنبال گسترش اعتراضات مردمی
تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۳۹۸

با گسترش اعتراضات مردمی علیه نخست وزیر هند و نارندرا مودی رهبر حزب راستگرای افراطی این کشور و البته قانون تازه وضع شده توسط دولت او که مسلمانان را از دریافت شهروندی هند منع می کند، مقامات هندی دسترسی مردم در بسیاری از نواحی این کشور به اینترنت را قطع کردند.

به گزارش گرداب، با گسترش اعتراضات مردمی علیه نخست وزیر هند و نارندرا  مودی رهبر حزب راستگرای افراطی این کشور و البته قانون تازه وضع شده توسط دولت او که مسلمانان را از دریافت شهروندی هند منع می کند، مقامات هندی دسترسی مردم در بسیاری از نواحی این کشور به اینترنت را قطع کردند.

چند روز بعد از آنکه دولت مودی ارتباطات موبایل در ایالت های شمال شرقی هند (از جمله Assam، Meghalaya و Tripura که ۳۶ درصد از کل جمعیت این کشور را در خود جای داده اند) و البته بخش هایی از اوتار پرادش را (که با ۲۰۰ میلیون سکنه پرجمعیت ترین ایالت هند محسوب می شود) قطع کرد روز گذشته دسترسی به اینترنت در دهلی نو و شهر Mangalore نیز قطع شد.

روز گذشته سه شبکه مخابراتی اصلی در هند شامل ودافون، ایرتل و Reliance Jio دسترسی به اینترنت موبایل در بخش هایی از دهلی نو را برای کاربران خود قطع کردند و در این رابطه اعلام نمودند که از دستور مستقیم دولت تبعیت کرده اند.

دولت هند در واقع برای خاموش کردن ده ها میلیون نفر از معترضان به قانون جنجالی اعطای حق شهروندی به مهاجران غیرمسلمان اقدام به این کار کرده است.

قطع اینترنت هند به دنبال گسترش اعتراضات مردمی

" قانون جدیدی که این هفته در هند به تصویب رسید دریافت حق شهروندی این کشور برای مهاجران پاکستانی، بنگلادشی یا افغان را تا زمانی که پیرو آیین های هندو، مسیحیت، بودایی، سیک، Parsee یا Jain باشند ساده می کند اما اگر فرد مهاجر پیرو دین اسلام باشد (که هم اکنون صدها میلیون نفر از پیروان آن در هند زندگی میکنند)، چنین حقی برای آنها متصور نخواهد بود و در واقع قانون جدید مسلمانان را دایره افرادی که میتوانند تابعیت هندی دریافت کنند به نوعی خط زده است. دولت مودی در توضیح اینکه چرا مسلمانان جایی در این قانون ندارند اعلام کرده که این افراد در کشورهای مورد اشاره با تبعیض روبرو نیستند. "

اما مخالفان مودی معتقدند که قانون تازه او بسیار با رویکرد شبه فاشیستی اش همخوانی دارد. آنها این قانون را اقدامی آشکار برای تفکیک مسلمانان از هندوها می دانند.

گفتنی است طبق گزارش Access Now (گروه مدافع حقوق دیجیتالی) هند به تنهایی در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۳۴ مورد از ۱۹۶ مورد کل قطعی اینترنت دنیا را به خود اختصاص داد. براساس گزارش Internet Shutdown هم که یک سرویس مدافع آزادی اینترنت در دهلی نو است در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۹۵ مورد قطعی اینترنت در این کشور رخ داد.

این در حالی است که روز گذشته اینترنت بخش هایی از جامو و کشمیر برای ۱۳۷ امین روز پیاپی به دستور دولت مرکزی هند قطع بود. دسترسی به شبکه بین المللی اطلاعات در این منطقه عموما مسلمان نشین بعد از آن آغاز شد که دولت هند خودمختاری را از کشمیر که محل مورد مناقشه هند و پاکستان است حذف کرد.