جلسه شورای عالی فضای مجازی عصر امروز برگزار می‌شود

جلسه شورای عالی فضای مجازی عصر امروز برگزار می‌شود
تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۳۹۸

جلسه شورای عالی فضای مجازی عصر امروز (شنبه) با حضور رئیس‌جمهور برگزار می‌شود.

به گزارش گرداب، این جلسه با حضور رؤسای قوا و اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی فضای مجازی برگزار می‌شود.

مطابق با حکم تشکیل شورای عالی فضای مجازی، این شورا باید حداقل ماهانه یکبار تشکیل جلسه دهد که با توجه به موضوع در دستور کار این شورا که بررسی طرح «کلان شبکه ملی اطلاعات» است، به نظر می‌رسد تشکیل جلسات این شورا، روند سریع‌تری به خود گرفته است و با وجود اینکه پیش از این، این جلسات هر دو ماه یکبار یا ماهی یکبار برگزار می‌شد، هم‌اکنون به هر سه هفته یکبار کاهش پیدا کرده است.

موضوع دستور کار جلسه امروز شورای عالی فضای مجازی احتمالاً ادامه بررسی طرح «کلان شبکه ملی اطلاعات» است. این موضوع طی دو جلسه گذشته شورا نیز در دستور بررسی شورای عالی فضای مجازی قرار داشت.

مصوبات جلسه گذشته

در جلسه قبلی شورای عالی فضای مجازی، بخشی از طرح «کلان شبکه ملی اطلاعات» به تصویب رسید.

رضا تقی پور انوری، عضو شورای عالی فضای مجازی درباره جزئیات مصوبات این جلسه پیش از این به مهر گفته بود: در این جلسه ۳ ماده از طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات پیش رفت و به تصویب شورا رسید. این ۳ ماده شامل مقدمه طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات، خط مشی حاکم بر این شبکه و اهداف راهبردی و عملیاتی است. با توجه به اهمیت موضوع و زمان بر بودن بررسی این مفاد که هر کدام شامل چندین بند بود، در جلسات آتی نیز شورای عالی فضای مجازی به ادامه بررسی این طرح، می‌پردازد.

وی توضیح داد: طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات که از سوی وزارت ارتباطات به شورای عالی فضای مجازی ارائه شده است، طی یک ماه اخیر در کارگروهی متشکل از اعضای حقیقی شورا و معاونان مرکز ملی فضای مجازی مورد بررسی قرار گرفت و در جلسه روز گذشته شورا، قسمت‌هایی از آن به تصویب رسید.

بررسی اسناد شبکه ملی اطلاعات در جلسات آینده شورا ادامه دارد

تقی پور با بیان اینکه بررسی‌های کارگروه در خصوص این طرح همچنان ادامه دارد و در جلسات آتی شورای عالی فضای مجازی نیز به بحث گذاشته می‌شود، گفت: تاکنون ۴ صفحه از سند ۱۰ صفحه مربوط به سند معماری شبکه ملی اطلاعات بررسی و تصویب شد.

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: الزامات شبکه ملی اطلاعات پیش از این تبیین شده بود و هم اکنون با مشخص شدن طرح کلان و چارچوب سند معماری شبکه ملی اطلاعات، اهداف راهبردی و عملیاتی در قالب تعیین وظیفه کیفی و کمی به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ خواهد شد.

به گزارش مهر، طبق مصوبه جلسه ۱۲ بهمن شورای عالی فضای مجازی، پوشش ۱۰۰ درصدی جمعیت کشور برای دسترسی پهن باند سیار با سرعت متوسط ۱۰ مگابیت بر ثانیه و پوشش ۸۰ درصدی دسترسی پهن باند ثابت خانوارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه از جمله اهداف شبکه ملی اطلاعات تا سال ۱۴۰۴ درنظر گرفته شده است.

همچنین مقرر شد حداقل ۳ قطب مرکز داده در سه استان کشور ایجاد شود تا شبکه متوازنی در سراسر کشور داشته باشیم. از سوی دیگر مقرر شد کسب و کارها از اینترنت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه برخوردار باشند و در بخش صنعت داخلی نیز، تولید گوشی‌های ساخت داخل به ۲۰ درصد مصرف گوشی‌های کشور افزایش یابد و سالانه حدود ۵ درصد رشد خودکفایی در زمینه تجهیزات شبکه ایجاد شود.

در جلسه شورای عالی فضای مجازی، مقرر شد سهم اقتصاد دیجیتال و خرده‌فروشی الکترونیکی حدود ۱۰ درصد اقتصاد کشور را شامل شود و خدمات پایه کاربردی داخلی تا سال ۱۴۰۰ به طور کامل تأمین شود.