کانادا ایران را حمله سایبری متهم کرد

کانادا ایران را حمله سایبری متهم کرد
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۳۹۹

کانادا برای نخستین بار برنامه های سایبری چند کشور از جمله ایران را در زمره تهدیدهای راهبردی علیه این کشور قرار داد.

به گزارش گرداب، کانادا روز چهارشنبه برای نخستین بار اعلام کرد که برنامه‌هایی سایبری و تحت حمایتِ دولت در چین، روسیه، ایران و کره شمالی تهدیدهای اصلی برای جرایم سایبری هستند و مدعی شد که بازیگران [هکرهای] خارجی احتمالاً درصدد ایجاد اختلال در شبکه تأمین برق این کشور هستند.

«مؤسسه امنیت ارتباطات» (CSE) کانادا خطاب به نهاد اطلاعاتی این کشور خاطرنشان کرد که این برنامه‌های [سایبری] بزرگترین تهدید راهبردی علیه کانادا بشمار می‌روند.

مؤسسه فوق‌الذکر در دومین برآورد خود از تهدید سایبری علیه امنیت ملی کانادا اعلام کرد که «فعالیت سایبری تحت پشتیبانِ دولتی، معمولاً جز پیچیده‌ترین نوع تهدیدهاست».

گفتنی است که مؤسسه امنیت ارتباطات کانادا در نخستین بررسی خود که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، به بازیگران [هکرهای] خارجی بدون ذکر هویت آنها اشاره کرد. در ماه ژوئیه امسال نیز کانادا، انگلیس و ایالات متحده هکرهای مورد حمایت روسیه را به تلاش برای سرقت داده‌های مربوط به واکسن کووید -۱۹ متهم کردند.

این در حالی است که روسیه و چین بارها اتهام هرگونه تلاش برای نفوذ به زیرساخت‌های مهم و حیاتی سایر کشورها را رد کرده‌اند. با این حال، روابط کانادا و چین ظرف دو سال گذشته به طور چشمگیری به تیرگی گراییده است.

با این وجود، مؤسسه امنیت ارتباطات کانادا ادعا می‌کند که «بازیگران [هکرهای] تحت پشتیبانی دولت‌ها به احتمال زیاد در تلاشند تا توانایی‌های سایبری خود را که برای ایجاد اختلال در شبکه تأمین برق موردنیاز است، گسترش دهند».