اینترنت رایگان شب یلدا بدون اعتبار مالی ماند

اینترنت رایگان شب یلدا بدون اعتبار مالی ماند
تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ۱۳۹۹

وزیر ارتباطات گفت: اعتبارات لازم برای اپراتور‌ها برای رایگان کردن اینترنت شب یلدا فراهم نشد.

به گزارش گرداب، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه کمیسیون‌های تخصصی مجلس اظهار کرد: جلسه امروز کمیسیون صنایع به بررسی بودجه دولت در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات اختصاص داشت و گزارش کاملی از وضعیت بودجه و رویکردها در این زمینه ارائه و به سوالات نمایندگان نیز پاسخ داده شد.

جهرمی افزود: سال ۹۲ که دولت بحث توسعه شبکه ملی ارتباطات را مد نظر قرار داد، بخش زیرساخت ایما ۷۳ درصد اعتبارات را ‌گرفته و ما در بودجه ۱۴۰۰ سهم مان به سی درصد رسید. در بخش کاربردهای شبکه ملی ارتباطات هم سهم ما به ۲۶ درصد رسیده و می توان گفت که در حوزه کاربردی و بخش فضایی ۶ درصد رشد اعتباری داشته‌ایم.

وزیر ارتباطات گفت: بخش توسعه صنعت فضایی یکی از حوزه‌های مورد توجه است و مبحث رشد شبکه ملی ارتباطات ۵۷ درصد کل را در اختیار دارد. سرفصل دولت الکترونیک و توسعه ارتباطات مناطق محروم نیز ذیل ۵۷ درصد قرار دارد، طبق برنامه‌ای که داشته‌ایم ۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان درخواسته منابع کردیم که دولت با سه هزار و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان آن موافقت کرد و این برنامه به مجلس ارائه و تبدیل به قانون خواهد شد.

آذری جهرمی در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره اینترنت رایگان در شب یلدا بیان کرد: ما این مسئله را در کارگروه بخش فناوری اطلاعات ستاد ملی کرونا مطرح کردیم و با توجه به اینکه اعتبارات لازم برای پرداخت به اپراتورها به‌ منظور رایگان کردن اینترنت در شب یلدا فراهم نشد، به این جمع‌بندی رسیدیم که بخش سرگرمی‌های تلویزیونی اینترنتی در این شب رایگان شود. البته در حال رایزنی و صحبت با اپراتور ها هستیم تا بتوانیم تمهیدات لازم و بسته های ویژه را فراهم کنیم.

آذری جهرمی با اشاره به وضعیت ارتباطی روستاهای دور افتاده هم افزود: ۴۰ هزار روستا از امکانات ارتباطی بهره مند شده اند و اکنون ۵ هزار روستا از این امکان بی‌بهره‌اند. ما برنامه داریم تا پایان سال این روستاها نیز از امکانات اینترنت بهره مند شوند؛ چرا که دانش آموزان برای حضور در ارتفاعات و استفاده از اینترنت سختی های زیادی را در سرمای زمستان متحمل می شوند.

وی ادامه داد: ما تقاضا داریم که رسانه ها، اتصال شبکه ارتباطی در روستاهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان و زنجان را اطلاع‌رسانی کنند تا مردم بدانند که پیگیر مشکلات آنها هستیم. برخی دانش‌آموزان نیز تبلت در اختیار ندارند که طبق محاسبات ما ۳ برابر اعتبار کل بودجه وزارت ارتباطات لازم است تا این مشکل برطرف شود و ما طبیعتاً توانایی تامین چنین مبلغی را نداریم.

آذری جهرمی اظهار کرد: به ستاد ملی کرونا پیشنهاد داده‌ایم که ۲ میلیون تبلت برای دانش آموزان فراهم شود و بخشی از آن از منابع تخصیص یافته به کرونا تامین و بخشی از محل صرفه جویی های وزارت آموزش و پرورش تامین شود، چرا که مدارس تعطیل هستند و بسیاری از هزینه های جاری پرداخت نمی شود؛ همچنین پیشنهاد داده شده که در این زمینه بخش خصوصی را فرا بخوانیم تا بتوانیم مشکل تبلت را حل کنیم. بنده واقف هستم که چنین مسائلی که مشکلاتی را برای دانش‌آموزان و خانواده‌ها فراهم خواهد کرد و پیگیر هستم و انشالله مجلس و دولت نیز کمک خواهند کرد.