شبکه ملی اطلاعات مانع از دخالت های آمریکا در امور ایران می شود

شبکه ملی اطلاعات مانع از دخالت های آمریکا در امور ایران می شود
تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۳۹۹

کارشناس رسانه و فضای مجازی گفت: راه اندازی شبکه ملی اطلاعات مهمترین و اساسی ترین راهبرد مقابله با اقدامات آمریکا برای دخالت در امور ایران و برچیدن انحصار گرایی ایالات متحده آمریکا در فضای مجازی است.

به گزارش گرداب، انحصار گرایی ایالات متحده آمریکا در اینترنت از موضوعات مهم و اساسی حکمرانی فضای مجازی در دنیا است. این مساله به اندازه ای اهمیت دارد که در مجامع جهانی مختلف مرتبط با حکمرانی بین المللی فضای مجازی، بدان تأکید شده و بسیاری از کشورهای دنیا مثل ایران، روسیه، چین، آلمان، فرانسه، هند و غیره، انحصار طلبی ایالات متحده آمریکا را مورد انتقاد شدید قرار داده اند. درباره معنا و مفهوم انحصارگرایی آمریکا در اینترنت، اهداف، روش ها و همچنین راهکارهای مقابله با سلطه ایالات متحده آمریکا در اینترنت گفتگوی تفصیلی با سیدعلیرضا آل داوود «کارشناس رسانه و فضای مجازی» انجام دادیم. اهم مطالبی که سید علیرضا آل داوود در این مصاحبه بدان اشاره داشت عبارت است از:

  • مالک اصلی اینترنت، آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا است
  • انحصارگرایی آمریکا در اینترنت به معنای جمع آوری و سرقت داده ها و اطلاعات و تجزیه و تحلیل این اطلاعات در راستای اهداف ایالات متحده در حمله به کشورهای است.
  • شبکه های اجتماعی و پیام رسان هایی مثل فیس بوک، توییتر و ایستاگرام از ابزارهای نرم حکمرانی ایالات متحده جهت کنترل و هدایت افکار عمومی در دنیا است.
  • ایجاد نظم نوین جهانی، تغییر سبک زندگی، کنترل و هدایت افکار عمومی از اهداف ایالات متحده در انحصارگرایی اینترنت است.
  • سند حکمرانی رسانه ای سایبری جبهه انقلاب اسلامی باید هر چه سریع تر در کشور تدوین و مصوب بشود تا فضای مجازی از رهاشدگی خارج شود.
  • راه اندازی شبکه ملی اطلاعات از راهکاری اصلی مقابله با انحصارگرایی آمریکا در اینترنت است.


جناب آقای آل داوود به عنوان اولین سوال بفرمایید حکمرانی فضای مجازی در عرصه ملی و بین المللی دارای چه اهمیت و ضرورتی است؟

امروزه به خاطر پیشرفت سریع اطلاعات و ارتباطات، تسلط، اشراف، مدیریت و کنترل و اثر گذاری بر مخاطب یک موضوع جدی است و این مساله ای است که باید در حکمرانی فضای مجازی مدنظر واقع شود. تمام اسناد و شواهد نشان می دهد فضای سایبر در آینده نزدیک، تمام معماری فضای حاکمیتی جهان را تغییر خواهد داد و روی همه مدل های حکومتی در دنیا از جمله ما اثر خواهد گذاشت.

در این باره باید گفت برنامه دشمنان برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی توسط مالکان اینترنت، بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی و سایبر، برای ایجاد و گسترش تنش های اجتماعی با مدیریت شبکه های اجتماعی توییتر، فیس بوک و یوتیوب گسترده است. این مساله را می توان در ایجاد، گسترش و انعکاس ناآرامی های پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 مشاهده کرد.

مالک واقعی اینترنت در دنیا چه کسانی هستند و چگونه بر این فضا حکمرانی می شود؟

مالک اصلی اینترنت، ایالات متحده آمریکا و به خصوص آژانس امنیت ملی است. این آژانس دارای واحدهای مختلفی است که در این مرکز علاوه بر جمع آوری و سرقت بیگ دیتاها، کارهای دیگری مثل ردیابی، شنود و انجام حملات سایبری علیه کشورهای هدف انجام می شود. در این مرکز برای جنگ های ترکیبی برنامه ریزی می شود و در ترورهای ان اس ای نقش بسیار مهمی دارند. این مرکز از طریق شنود، ردیابی تلفن های هوشمند که سیستم عامل اندروید یا ویندوز دارند یا ابزارهایی که مجهز جی پی اس هستند به اهداف خود مثل شخصیت ها، اماکن و مناطق مختلف حمله های مختلف و عملیات نظامی انجام می دهند.

آمریکایی ها بزرگترین فناوری ها را به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری و ایجاد پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی و سیستم های عامل مثل اندروید، اپل و غیره در فضای مجازی را در اختیار قرار خودشان دارند و از همین طریق توانستند در انتخابات اخیر ایالات متحده آمریکا، فضای مجازی آمریکا را مدیریت کرده و نگذاشتند بلوا و آشوب فراگیر در آمریکا به پا شود و این فضا را کاملا کنترل کردند.

انحصارگرایی ایالات متحده آمریکا در فضای مجازی به چه معناست؟

آل داوود: انحصار گرایی امریکایی به معنای کنترل، مدیریت و سرقت بیگ دیتای مردم در سطح دنیا و کشورهایی که دارای شبکه ملی اطلاعات و اینترنت ملی ندارند. در واقع اطلاعات جمع آوری و سرقت شده  توسط ایالات متحده آمریکا از کشورها با گسترش فناوری های سخت افزاری و نرم افزاری و به وسیله شبکه های اجتماعی و پیامرسان ها امروزه جزء دارایی آمریکایی ها محسوب می شود.

آمریکایی ها در اسناد متعددشان بر این موضوع تاکید دارند که تسلط بر فضای سایبر موجب تسلط بر جهان خواهد شد، طبق تجارب کشورهای پیشرفته آنان برای مقابله با تهدیدات و آسیب های فضای مجازی در لایه های زیرساخت، خدمات، سرویس و محتوا اقدامات بسیار جدی انجام داده اند و این در حالی است که امروز داده های سایبری جهانی تبدیل به دارایی های آمریکایی ها و غربی ها شده اند.

هدف آمریکایی ها از انحصار گرایی آمریکایی ها در اینترنت و فضای مجازی چیست؟

آل داوود: آمریکایی ها برای انحصارگرایی اینترنت چندین هدف دارند. هدف اول آمریکایی ها جمع آوری و تحلیل داده ها و اطلاعات جمع آوری شده یا دزدیده شده و پیدا کردن نقاط قوت و ضعف کشورهای مختلف و برنامه ریزی جهت استفاده از این اطلاعات در جهت مقاصد خودشان هستند. هدف دیگر آمریکایی ها پیاده سازی نظم نوین جهانی و حکمرانی شبکه ای است. همچنین مدیریت افکار عمومی و تغییر ترجیحات دنیا به سمت اهداف لیبرالیستی است. آمریکایی ها در اینترنت و فضای مجازی به این سمت می روند که از فضای مجازی بعنوان فضایی جهت کنترل و هدایت افکار مردم دنیا در جهت اهداف خودشان استفاده می کنند. ایجاد موج های رسانه ای ساختار شکن، منفی و سازمان یافته به منظور ایجاد ناامنی و سردرگمی در مخاطب با این هدف که راهبران سیاسی و نظام به نظرات و خواسته های اجتماعی مردم بی توجه هستند.

یکی دیگر از اهداف آمریکایی ها بی ثبات سازی است؛ بی ثبات سازی از طریق شبکه سازی گسترده در فضای مجازی با اهداف چون جمع آوری بیگ دیتاها، جریان سازی برای جنگ شناختی، جنگ روایت ها و جنگ اراده ها انجام می شود.

همچنین از اهداف دیگر آمریکایی ها طبق اظهارات صحیح سران آمریکا، فروپاشی نظام جمهوری اسلامی ایران از درون است. از این رو حمایت آشکار رسانه های مختلف نظیر شبکه های ماهواره ای، شبکه های اجتماعی، پیام رسان ها و غیره برای از بین بردن مشروعیت و مقبولیت داخلی نظام، ایجاد آشوب و فتنه و جنبش های اجتماعی سال های اخیر را می توان در این راستا ارزیابی کرد.

آمریکایی ها برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران در عرصه فضای مجازی از کدام روش ها و شیوه ها استفاده می کنند؟

مهمترین شیوه و ابزار ایالات متحده آمریکا برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران در فضای سایبر، استفاده گسترده از پیام رسان های مثل تلگرام و واتساپ و شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک، توییتر و اینستاگرام برای انتقال سریع اخبار و پیام های جعلی، شایعات، دوقطبی سازی، فریب و جریان سازی رسانه ای است.  ایجاد جنبش های اجتماعی توسط فضای مجازی و تبدیل آن به جنبش عمل گرا، حقیقی و براندازانه از شیوه های دیگر آمریکایی ها برای نقش آفرینی در ایران و ایجاد آشوب و فتنه های اجتماعی است که در سال های 96 و 98 این پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی آتش بیار معرکه بودند.

بازیگران اصلی ایجاد آشوب ها و فتنه های اجتماعی که توسط پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی خارج پایه در سال های اخیر مدیریت می شد کدام بازیگران و جریانات سیاسی بودند؟

آل داوود: بازیگران و جریانات سیاسی اصلی آشوب ها و فتنه های اجتماعی که توسط پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی مثل تلگرام، فیس بوک، اینستاگرام و غیره هدایت می شد می توان به منافقین، سلطنت طلب ها و جریان نفوذ اشاره کرد که این جریانات با راه اندازی کانال ها و صفحات طنز، سرگرمی، آشپزی در صدد تغییر ذائقه، براندازی نرم انقلاب اسلامی و در تلاش برای بر هم زدن امنیت کشور برآمدند. در این فضا این جریانات شرایط را به سمت ناامن شدن به پیش می برد و کشورهای غربی و جریان نفوذ با پوشش اینکه نباید با آزادی بیان مقابله شود، بر آتش معرکه می افزایند. جریان نفوذ با شبکه سازی داخل ملت به دنبال تصمیم سازی برای مسئولان، نخبگان و افراد تاثیرگذار در سطح کشور است.

علت اینکه ایالات متحده آمریکا برای مقابله با کشورهای دنیا به خصوص ایران به چنین روش هایی روی آورده اند چیست؟

آل داوود: یکی از دلایل اصلی کاهش ضریب شکست ایالات متحده در مواجهه با کشورهای مختلف به خصوص جمهوری اسلام ایران است. با توجه به ترس و استیصال آمریکا و رژیم صهیونسیتی از رویایی با ایران به دلیل غیر قابل پیش بینی بودن هزینه های این جنگ و پاسخ کوبنده و واقعی ایران نظیر بمباران عین الاسد و هدف گرفتن پهپادهای آنان، آنها ترجیح داده اند از ضعف و کم کاری های موجود اقتصادی و طمع جریان نفوذ و جریان تحریف استفاده کرده و پیام رسان ها و شبکه اجتماعی غربی را در ایران تقویت کنند.

آیا راه مشخصی برای مقابله با انحصارگرایی آمریکا در اینترنت وجود دارد؟

بله؛ عمده ترین راهبرد مقابله با انحصارگرایی آمریکا در فضای مجازی، داشتن زیر ساخت های مستقل شامل بیگ دیتاها، پیام رسان، شبکه های اجتماعی و داده های انبوه است و این مساله سبب می شود کشورها بتوانند در فضای مجازی حکمرانی خودشان را داشته باشند و حکمرانی فضای مجازی دست خودشان باشد. این مساله از آنجا حائز اهمیت است که ایران سال هاست در بستر جنگ شناختی است و دشمن با استفاده از ابزارهای مختلفی برای محدودیت سازی و حذف محتواهای مناسب و ارزش های انقلابی انقلابی در شبکه های اجتماعی مثل تلگرام، اینستاگرام، توییتر و غیره استفاده می کنند علاوه بر اینکه در سال های اخیر تروریست ها توانسته اند با استفاده از شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها چندین حمله را طراحی کرده و اجرا سازند.

البته یکی از کارهایی که دشمن در فضای مجازی در حال انجام است، عادی سازی روابط نامحرم و گسترش منکرات در فضای مجازی است که در این باره باید فکر جدی کرد. یکی از کارهایی که باید در این باره انجام شود، توجه به سند حکمرانی رسانه ای سایبری حوزه انقلاب اسلامی است که باید سریع در کشور تدوین و مصوب بشود تا فضای مجازی از رهاشدگی خارج شود و بساط فیک نیوزها و اخبار جعلی و شایعات جمع شود. از راهکارهای دیگر در لایه کاربر، استفاده از سواد رسانه است و سواد رسانه ای باید از بالا به پایین باشد و از مسئولان شروع شود. همچنین بحث دیگر راه اندازی شبکه ملی اطلاعات است که باید محتوای خوب و جذاب داشته باشد.

البته ما باید در داخل کشور مباحثی مانند رگولاتوری و تنظیم گری را بسیار جدی بگیریم و این مساله ای است که در کشورهای مختلف در حال اجرا است. مثلا اتحادیه اروپا تمرکزشان برای مدیریت و کنترل شبکه بر رگولاتوری است یعنی با مقررات، ضوابط، قوانین و چارچوب مشخص فضای مجازی را مدیریت و کنترل می کنند.

در مجموع باید گفت برای مقابله با تهدیدات فضای مجازی باید مجموعه ای از راهکارها از تدوین قوانین و مقررات گرفته تا ابزارهای مقابله با اخبار جعلی و شایعات باید مدنظر واقع شود. در انتخابات اخیر ایالات متحده آمریکا، با کنترل فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و توییتر توانستند کشور را از خطر آشوب ناشی از ادعای تقلب ترامپ حفظ کنند و نگذارند این مساله برای آمریکا دردسرساز شود و به چالش بزرگی تبدیل شود. ولی در کشور ما، آمریکایی ها توانستند با استفاده از همین ابزارها کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 کشور را آشوب بکشانند.

موضوعی که بسیار مهم است آن است که ما نباید اجازه بدهیم، در کشور حکمرانی دوگانه در فضای مجازی به وجود آید؛ یکی حکمرانی که تحت مدیریت دشمنان ما باشد و دیگری حکمرانی خودمان که بخواهیم تاثیری بگذاریم.