حمله سایبری علیه آمریکا هوشمندانه بود

حمله سایبری علیه آمریکا هوشمندانه بود
تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۱۳۹۹

تحلیلگر ارشد روزنامه نیویورک تایمز گفت حمله سایبری علیه آمریکا آنچنان اندیشمندانه بود که حتی دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی هم متوجه آن نشده اند.

به گزارش گرداب، نویسنده آمریکایی تصریح کرد حمله سایبری علیه آمریکا بسیار هوشمندانه و اندیشمندانه بوده است.

دیوید سنجر تحلیلگر ارشد روزنامه نیویورک تایمز و نویسنده کتاب‌های مطرح در آمریکا در گفتگو با این شبکه گفت: نخستین و مهمترین نکته‌ای که درباره حملات سایبری اخیر در آمریکا باید مدنظر داشت، این است که چنین حمله‌ای با این گستردگی رخ داده و به گونه‌ای بوده است که هیچیک از حسگر‌های بزرگ فعال در آمریکا که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی از قبیل وزارت امنیت داخلی فرماندهی سایبری در یک دهه گذشته ایجاد کرده اند متوجه آن نشده اند بویژه ساختار‌هایی که پس از حملات هکری که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایجاد شد.

وی افزود: روسیه تشکیلاتی به نام سازمان اطلاعات خارجی بوجود آورده است که جانشین کا گ ب شده است و گفته می‌شود همین گروه مسئول حملات هکری سال ۲۰۱۵ بوده است. این تشکیلات به گونه‌ای مخفیانه عمل کرده و توانسته است با شیوه‌ای هوشمندانه و از طریق نرم افزارهایش وارد سازمان‌های دولتی و شرکت‌ها شود. این سازمان‌ها و شرکت‌ها از نرم افزار‌های مذکور برای مدیریت شبکه‌های رایانه‌ای خود استفاده می‌کنند. این نرم افزار به صورت مرتب به روز می‌شود. به روز شدن این نرم افزار خیلی شبیه به برق زدن گوشی تلفن اپل و منتظر ماندن برای به روز رسانی ساده نرم افزار‌های اساسی آن بوده است. طبیعی است که افراد در شب به کد‌های مربوط به این روزرسانی‌ها توجه نکنند. شرکت‌ها نیز دقیقا همین رویه را داشته اند. همین نرم افزار، هکر‌ها را قادر ساخته است تا بتوانند وارد این شبکه‌ها شوند و به هرچه که می‌خواسته اند اعم از پایگاه‌های اطلاعات و ایمیل‌ها و امثال آن دسترسی پیداکنند.

گفته می‌شود هکر‌های روسی در این حمله سایبری دخیل بوده اند. سوال اساسی مطرح این است که هکر‌ها تا چه اندازه از این اطلاعات استفاده کرده اند و چرا آمریکا نتوانسته است در زنجیره‌ی طولانی این هک، متوجه این حمله سایبری شود. این هک بسیار هوشمندانه بوده و هکر‌ها وارد زنجیره تامین برای ملزومات مصرفی رایانه‌ها (نرم افزارها) شده اند بجای اینکه به صورت مستقیم بخواهند به رایانه‌های هدف حمله کنند.