گزارش مرکز ماهر از آمار آلودگی‌های شبکه‌های کامپیوتری

گزارش مرکز ماهر از آمار آلودگی‌های شبکه‌های کامپیوتری
تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۱۳۹۹

بات‌نت (Botnet) شبکه‌ای از چندین کامپیوتر است که مخفیانه و بدون اطلاع صاحبانشان، توسط یک بات مستر (Bot Master) برای انجام فعالیت‌های مخرب و اغلب حملات DDoS یا ارسال ایمیل‌های هرزنامه تحت کنترل گرفته شده است.

به گزارش گرداب، گزارش‌های منتشرشده از آلودگی‌های اینترنتی، حاکی از کاهش آسیب‌پذیری شبکه‌های کامپیوتری و ضعف در روش‌های امنیتی سیستم در مقایسه با ماه گذشته است.

بات‌نت (Botnet) شبکه‌ای از چندین کامپیوتر است که مخفیانه و بدون اطلاع صاحبانشان، توسط یک بات مستر (Bot Master) برای انجام فعالیت‌های مخرب و اغلب حملات DDoS یا ارسال ایمیل‌های هرزنامه تحت کنترل گرفته شده است. در آذرماه سال جاری، در مجموع ۱۳ میلیون و ۴۶۳ هزار و ۱۹۱ بات گزارش شده که در مقایسه با آبان ماه، با افزایش روبه‌رو بوده است. البته بیشترین آمار بات‌نت‌ها در سال جاری، در اردیبهشت ماه ثبت شده است.

مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای) آمار آلودگی یک سال اخیر کشور را منتشر کرده است. در نمودارهای زیر تعداد بات‌نت‌ها و آسیب‌پذیری‌هایی که در ماه‌های اخیر تا پایان آذرماه سال جاری ثبت شده،  قابل مشاهده است. منحنی distinct تعداد ‌IPهایی را نشان می‌دهد که برای آن‌ها حداقل یک مورد گزارش آلودگی ثبت شده و منحنی total مجموع آلودگی‌های این‌IPها را نمایش می‌دهد.

گزارش مرکز ماهر از آمار آلودگی‌های شبکه‌های کامپیوتری

همچنین آسیب‌پذیری (Vulnerability) به معنی ضعف در روش‌های امنیتی سیستم، کنترل‌های داخلی، یا پیاده‌سازی است، که می‌تواند مورد سوءاستفاده قرار گیرد. در آذرماه،  پنج میلیون و ۸۳۷ هزار و ۴۳۶ آسیب‌پذیری گزارش شده است. تعداد آسیب‌پذیری‌ها در مقایسه با آبانماه که بالغ‌بر شش میلیون بوده کاهش داشته است.

گزارش مرکز ماهر از آمار آلودگی‌های شبکه‌های کامپیوتری
منبع: ایتنا